Phoenix ! ~ Harry Potter Rpg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaEski ParşömenLatest imagesKayıt OlGiriş yap

5.Sınıflar / 1.Ders

+12
Daniel Jacob B. Black
Lora O'Devine
Heather Alice Sweét
Edward Brigham Aldenberg
Dean Constantine
Ardelia Lethaeus
Clementine Delacrousé
Lorrinda Aldorra Lwinkley
Winona Scarlett Deborah
Steve D.Strong
A. Erlina Bianchett
Sonia Michelle Williams
16 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir

5.Sınıflar / 1.Ders Empty
MesajKonu: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimeC.tesi Mayıs 30, 2009 2:41 pm

Hava güneşlidir. Günün ilk saatidir. Derslik hafif bir loşluktadır. Profesör sınıfa girer ve kendini tanıtır. Kriptoloji bilimine giriş yapar. Kriptoloji'nin kelime anlamından bahseder. Dersin son on dakikasında öğrencilerden kendilerini bir parşömene yazarak tanıtmalarını ister. Ödev olarak Kriptolojinin kullanım alanlarını ister.

Kriptoloji" Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu. Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik ,online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır.
Kelime Anlamı" Yunanca Kryptos Logos yani Gizli Kelime tamlamasından ismini almaktadır. Kriptografi Yunanca gizli anlamına gelen ''kript'' ve yazı anlamına gelen ''graf'' dan türetilmiştir. Kriptografia ise şifre yazımıdır.

Not" Dersin sonunda istenen kendinizi tanıtma etkinliğini yazmanız zorunludur. Ayrıca ödevlerinizide Ro'larınızın sonuna ekleyiniz.
Sonia Michelle Williams
Slytherin V. Sınıf
Slytherin V. Sınıf
Sonia Michelle Williams

Doğum tarihi : 11/08/93
Mücadele Tarafı : Lucifer
Sihirsel Soy : 33. dereceden safkan Mason.
Evcil Hayvanı : İber Vaşağı.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî: Arayıcı
Rpg Puanı:
5.Sınıflar / 1.Ders Left_bar_bleue90/1005.Sınıflar / 1.Ders Empty_bar_bleue  (90/100)
Düello Gücü:
5.Sınıflar / 1.Ders Left_bar_bleue0/05.Sınıflar / 1.Ders Empty_bar_bleue  (0/0)

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimeC.tesi Mayıs 30, 2009 4:21 pm

Sonia, büyük kapıdan tekrar okula girdi. Biraz sonra Kriptoloji dersi başlayacaktı. Gerçi böyle dalgın bir halde nasıl ders işleyeceğini de hiç bilmiyordu. Merdivenlerden aşağı inerek yatakhaneye doğru hızlı adımlarla ilerlemeye başladı. Ortak Salon'un girişine geldiğinde ise şifreyi söylerek içeri girdi. Ders için gerekli malzemeleri masanın üstüne bırakmıştı. Koşarak gerekli materyallerini aldı ve siyah kapıyı çekerek dışarı fırladı. Bir yandan hızlı adımlarla koridorda topuklularının sesini dinliyor, bir yandan da geç kalıp kalmadığını anlamak için saatine bakıp duruyordu. Birden durakladı. Üstündeki kıyafeti baştan aşağı süzdü. Kıyafet mi? Giydiği tek parça siyah bir mayoydu. Acaba profesör onu böyle dersliğe kabul edecek miydi? Koluna asmış olduğu pelerinini sırtına geçirerek ilerlemeye devam etti. Bu hiç değilse onu biraz olsun kapatacaktı.

Dersliğin önüne geldiğinde kafasını yavaşça içeri sokup dersin başlayıp başlamadığını kontrol etmeye başladı. Derin bir nefes alarak içeri girdi. Profesör sınıftaydı. Fakat hala birkaç sıra boş olduğundan ders başlamamıştı. Birkaç erkeğin onu dikkatle süzüşünü izledikten sonra arkalardan boş bir sıraya geçti. Bu arada sınıf da doluyordu. Profesör ayağa kalkarak kendini tanıttı. En sonunda ders başlıyordu. Profesörün ayak sesleri, sessiz sınıfta yankılanmaya başladı.

" Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu. Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. "

Sonia, önünde duran parşömeni açtı ve tüy kalemini çıkararak anlatılanları not etmeye başladı.

" Yunanca Kryptos Logos yani Gizli Kelime tamlamasından ismini almaktadır. Kriptografi Yunanca gizli anlamına gelen 'kript' ve yazı anlamına gelen 'graf' dan türetilmiştir. Kriptografia ise şifre yazımıdır. "

Sonia, bunları da not aldıktan sonra profesörün dikkat dağıtmayacak şekildeki canlı sesiyle kendilerine verdiği etkinliği dinledi.

" Şimdi, önünüzdeki başka bir parşömene kendinizi tanıtmanızı istiyorum. "

Sonia, bunu anlamamıştı. Tanıtmak derken? Ayrıntıya girerek mi girmeden mi? Saçmalamak istemezdi doğrusu. Etrafına bakıp herkesin yazmaya başladığını farkettiğinde o da tüy kalemi eline alarak yazmaya başladı.

" Sonia Michelle Williams
5. Sınıf Slytherin öğrencisiyim. İrlanda'nın Dublin şehrinde doğdum. Müzikle ilgileniyorum. Elektro-Pop ağırlıklı yaptığım bu müzikle kendimi birkaç televizyon kanalında tanıtma imkanı buldum. En büyük isteğimde Elektro-Pop'ta çok iyi yerlere gelmek. "

Bu kadar bilgi yeterli olmalıydı. Herkes gibi parşömeni gidip profesöre verdikten sonra ödevini not almaya başladı.

" Sizden Kriptoloji'nin kullanım alanlarını araştırmanızı istiyorum. "

Sonia, hiç gecikmeden yatakhaneye doğru ilerlemeye başladı. Yeniden şifreyi söyleyip içeri girdikten sonra dersten anladığı kadarıyla ödevine başlamaya karar verdi. Elindekileri masaya bırakarak yazmaya başladı.

" Sonia Michelle Williams
Slytherin 5. Sınıf
Kriptoloji Ödevi

Kriptolojinin Kullanım Alanları
İletişim kurmak isteyen iki kişinin bir birlerine e-posta aracılığı ile ileti göndermesini göz önünde tutalım. Bu iletiler bir çok bilgisayardan geçmektedir. A kullanıcısından B kullanıcısına gittiğinde daha önce açılıp okunmadığını veya açılıp üstünde değişiklik yapmadığını bilemeyiz. Bu yüzden devreye kriptolama girmektedir. Kripto teknikleri genelde bu yazıyı daha önce hazırlanmış bir algoritma ile şifreli bir metin haline getirir. Örnek olarak buna Sezar şifresi diyebiliriz.
Bir başka iletişim tekniğini göz önüne alırsak, örneğin telsiz haberleşmelerinde de buna benzer sistemler kullanılmaktadır. Ses önce şifrelenir karşıya gönderilir orda şifre açılır ve ses araya başka bir kullanıcı girmeden güvenli bir şekilde teslim edilmiş olur.
Dikkat edeceğimiz gibi kriptoloji iletişim materyallerinin kullanıldığı her alanda gizliliği sağlamak için kullanılmaktadır (ses, görüntü, metin v.s ). Askeri ve İstihbarat işlerinde de kullanılır. "
A. Erlina Bianchett

Mücadele Tarafı : L'ovelpa
Sihirsel Soy : Safkan

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePaz Mayıs 31, 2009 6:07 pm

Ilık güneşin yanaklarımı okşamasıyla uzun, kıvrık kirpiklerimi aralayarak yeşil gözlerimin önündeki perdeyi kaldırdım. Yattığım yerde gerindikten ve esnedikten sonra yumuşak yatağımda doğruldum. Bacaklarımı, yatağın pencereye yakın tarafından sarkıttıktan sonra elimle saçlarımı taradım. Uyumak istiyordum, yine çarşafın üzerinde kıvrılmak ve yumuşak yastığıma başımı koymak... Sıkıntıyla iç çektim. Böyle bir şey yapamayacağımı biliyordum. Yani yapabilirdim, ama yapmamalıydım. Ayağa kalktım, bacaklarım uyuşmuştu ve neredeyse düşüyordum, düşmemek için duvara tutunmuştum. Tekrar adım attığımda ise ayağımı ise bir kitap yığınına çarpmıştım. 'Ah, lanet olsun!' Öne doğru acıyla kıvrılmıştım. Hemen doğruldum. Sınıfa gitmem gerekiyordu, geç kalmak istemiyordum. Bakışlarımı etrafta gezdirdiğimde yatakların hepsinin boş olduğunu farkettim. Gözlerim büyümüştü, hızla saatimi elime aldım ve yelkovanın yerine baktım. Geç kalıyordum! Saati hızla bileğime taktım ve yatakhanede koşuşturmaya başladım. 'Lanet olsun! Lanet olsun! Lanet olsun! Beni neden uyandırmadılar ki?' Hızla elime mavi-gümüş renkli ekose eteğimi ve beyaz, dar gömleğimi aldım. Üzerime geçirdikten sonra ise eşyalarımı alarak yatakhaneden çıktım. Yine saatime baktığımda, dersin başlamış olduğunu farkettim. Bu sefer koridorda koşarak ilerliyordum. Tabloların arkamdan bağırdıklarını duyuyordum, ancak ne dediklerini anlayamıyordum.

Sınıfın kapısını hızla açtıktan sonra bir an durdum, bütün gözler üzerime çevrilmişti. Düzensiz nefesimi değiştirdikten sonra 'Afedersiniz profesör, bir daha geç kalmayacağım.' dedim. Sesimdeki pişmanlık ikna etmeye yeterliydi. Profesör anlayışlı gözlerle beni süzdükten sonra sınıfa döndü ve kendini tanıtmaya başladı. Ben de içeri girip kapıyı kapadım ve boş bir sıraya oturdum. Bu sefer en arkada kalmıştım.
Profesörü dinlerken duyduğum düşmanca sesle, başımı çevirdim. Bana 'Şapşal yaratık' demişti. Sinirimi bozmamalıydım. Yarı Veela olmak kötü bir şey değildi. Hatta kıskanılması gereken bir özellikti. Evet, evet. Kesin bu kız beni kıskanıyordu. 'Melez!' demiştim tıslayarak. Küfür gibi çıkmıştı dudaklarımdan, benim için öyleydi zaten. Kız cevap vermeden önüne dönmüştü. Ben de yine profesörü dinlemeye koyuldum, bir yandan da notlar alıyordum.

Tüm notlarımı aldığımda, yazdıklarımı yeniden okudum.
'Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu. Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik, online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır. Yunanca Kryptos Logos yani Gizli Kelime tamlamasından ismini almaktadır. Kriptografi Yunanca gizli anlamına gelen ''kript'' ve yazı anlamına gelen ''graf'' dan türetilmiştir. Kriptografia ise şifre yazımıdır.' Bunları zaten biliyordum, ama sınıftakilerin bana tam bir inekmişim gibi bakmasına ihtiyacım yoktu, bu yüzden ağzımı bile açmamıştım ders boyunca. Onlardan daha zeki olduğum için çekinmemeliydim. Tanrı beni kusursuz yaratmıştı. Hem zeki, hem güzel. Parmağımdaki yeşimden yüzük kadar kusursuzdum...

Son on dakika, profesör bir parşömene kendimizi tanıtmamızı istediğinde, tüy kalemimi elime aldım. Önce bakışlarım pencereden dışarıya kilitlenmişti. Ardından hızla yazmaya başladım. 'Abril Erlina Bianchett. Beşinci sınıf bir Ravenclaw öğrencisiyim. Boş vakitlerimde dans etmekten hoşlanırım. Özellikle latin dansları. Babam Fransız, annem İspanyol. Yarı Veela'yım ve safkanım. Gizli şeylerden hoşlanırım, yani Kriptoloji tam bana göre bir ders.' Tüy kalemi tam bırakmıştım ki, profesör ödev vermişti. Notlarımı aldığım parşömene ödevi yazdıktan sonra eşyalarımı topladım. Sınıftan çıkarken kendimi anlattığım parşömeni profesöre verdim.

Kütüphaneye vardığımda, büyük bir kitap aldım. Kriptolojinin kullanım alanlarıyla ilgili bölümü bulduktan sonra içimden okudum. Gerekli kısımları aklımda toparlayarak bir parşömene yazdım. 'Kriptoloji, başta askeri alanlar olmak üzere bir çok alanda kullanılabilir. Devlet işlerinde, birden fazla ulus arasındaki önemli mesajlaşmalarda, yönetimde ve herhangi bir özel alanda kullanılabilir.' Fazla uzatmak istememiştim, özetlemeyi tercih etmiştim. Altına da adımı, soyadımı, binamı ve seviyemi yazdıktan sonra kitabı aldığı yere bıraktım. Eşyalarımı ortak salona bırakıp bir sonraki dersliğe gidecektim. Masadaki parşömenimi ve kalemimi aldıktan sonra kütüphaneyi terk ettim.
Steve D.Strong

Mücadele Tarafı : O an kim haklı geliyorsa ondan...
Evcil Hayvanı : Rascal (Sözlüğü aç bak bakalım,ne demekmiş...)

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePaz Mayıs 31, 2009 8:46 pm

Günün ilk saatlerinde koşu yapardı,her gün hiç atlamadan. Bu da ilk derslere hep yorgun ve terli gelmesine sebep oluyordu. O sabah hava da güneşli olduğundan deli gibi terletmişti. Neyse ki Steve teri çürümüş soğan gibi kokan tiplerden değildi,hatta dibine kadar girmezsen farkedilmiyordu bile. Tişörtü değiştirecek zaman yoktu,kriptoloji dersine geç kalıyordu. Koşa koşa ikinci kata çıktı, cüppesi arkasında pelerin gibi dalgalanıyordu. Merdivenleri üçer üçer çıktı, koridorları neredeyse kayarak geçti. Tam da aksiyon filmlerindeki bir kaçış sahnesine benziyordu!
Sınıfa girişi gerçekten kelime anlamıyla,"moroncaydı". Gerçi bunda hiçbir suçu yoktu,bağcık bağlayan arkadaş kapı önü dışında bir yer seçememiş olmalıydı. Steve o sürat ve dikkatsizlikle yerde iki büklüm duran insan bedenine takılıp sınıfın ortasına kadar "uçtu." Hatta öyle bir şekilde havalandı ki slow motion çekimde gösterilmeye layık bir görüntüydü. Havadayken kolları kanat çırpar gibi hareket etti,surak ifadesi de çok hızlı giden bir arabanın camından kafasını çıkarmış bir köpeğinkiyle eşdeğerdi. Yer ile temas ettiğinde zemin altından kaydı, bir dakika biri yerleri mi ıslatmıştı?!, ve terle ve yerdeki bilinmez sıvıyla ıslanmış bedeni birkaç sıraya çarpıp onu üstüne devirdi. Enkaz altında kalmış gibi hissediyordu,hatta direk enkaz altında kalmıştı.Elini gördüğü bir boşluktan çıkarıp havada salladı;
Ben iyiyim,ben iyiyim!
Üzerindeki sırayı güçlükle itip çarptığı şeye baktı;
Lorinna? Bana komplo mu düzenliyorsun caduu?!
Üzerindeki son sırayı da itip aya kalktı ve çevredekilere alaycı bir sırıtışla baktı;
Hehe,merak etmeyin kızlar iyiyim, gözyaşlarınızı heba etmeyin...
Ardından dağıttığı sıralarıı düzeltmeye başladı.
Profesör sınıfa gelene kadar Lorinna onun embesilliğiyle ilgili şakalar yaptı, Steve de bunu yarı agresif yarı şakacı bir alçakgönüllülükle kabul etti. Birisinin o atlayışı kayda almasını isterdi doğrusu.İkinci bir düşünceyle bundan anında vazgeçti, salaklığını tarihe geçirmenin lüzmu yoktu.
'Kriptolojin bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır.Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu.
Notlaşmak için yararlı bir taktik öğrenebiliriz belki...
diye fısıldadı Lorinnaya gözünü profesörden ayırmadan. Eski yazıtlar ve Mitoloji sevdiği dallardan olduğundan kriptolojide zorlanacağını sanmıyordu.
Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik, online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır.
Profesör yunanca anlamını açıklamadan o kafasında deşifre etmişti zaten. Birden fazla dil bilmek bezen yararlı oluyordu. Bir an göz ucuyla Loreena'ya baktı,kısa bir süre öylece ifadesizce boş boş baktıktan sonra aniden elinin altındaki kağıt topunu burnuna attı. Arada böyle çocukça aksiyonlar onu eğlendiriyordu,önüne dönüp kıs kıs güldü.
Dersin son zamanlarında profesör kendilerini tanıtan bir kağıt istedi.
Harika gene başlıyoruz, ilk senemizde bunu defalarca kez yapmam gerekmişti. Steve Strong, veri veri sıtrong...
Kağıda birkaç şey karaladı, her zamanki şakacılığının izlerini taşıyordu;
Steve Strong, V. sınıf Hufflepuff öğrencisi. Koşmaktan,gün batımında dolaşmak ve yavru kedilerden hoşlanırım. İkizler burcuyum, dengesizliğim buradan gelmiş.Güzel kızlar ilgimi çeker, Asian Beauties adlı bir siteye yıllık üyeliğim var.; )
Yazdığı kağıda bakıp aval aval sırıttıktan sonra kağıdı ikiye katlayıp profesöre verdi.
Bir de ödev işi çıkmıştı.
Aman ne harika...

Ödev:
En güçlü saldırı tekniği kriptolojidir.Eğer bir sözlüğü baştan sonuna kadar biliyorsanız karşınızdaki kişiyi sadece o sözlük bilginizle yenebilirsiniz. Karşıdakine fiziksel zarar vermektense ruhsal zarar vermek kriptolojinin ana
kurallarındandır. Şifrelenen bir içeriği kırmanın en mantıklı yolu saldırmak
değildir, saldıracağın tekniği bilmektir, bu da kriptolojinin diğer bir ana
unsudur. Kriptooji saldırını iyi bir şekilde uyguluyabilmek için “İngilizce” bilmeniz şarttır. Günümüzde artık Türkçe kelimeleri o kadar farklı yerlerde kullanıyorlar ki bu Türkçe’de kriptolojinin bitmesi demektir.
Saldıracağınız hedef 10.000 kelimeden oluşuyor fakat bu 10.000 kelimede değişik anlamlarda kullanıldığı için farklı bir boyut sunuyor. Bu kriptolojinin bir alt kolu olarak adlandırılır. Genelde kalıplaşmış ve çok kullanılan sözcükler yer alır aile,hayat,şifre,güvenlik vb. kategorilerde sıralayabiliriz.

Bir kriptoloji saldırılarında genel unsurlar ;
1- Amaç internet ortamında en çok kullanılan kelimeleri kaydetmek ve bunlara göre saldırı yapmak.
2- Kelimeleri birbirleriyle bağlantılı kelimelerle eşleştirmek ve eşleşen
kelimeri de saldırı yaparken kullanmak.
3- Saldıracağınız kişi ve kişilerin internet ortamındaki mevkisine göre hareket etmek.
4- Hedef eğer giyim üzerine çalışıyorsa kelimelerinizi giyim vb. konular üzerinde yoğunlaştırmak.
5- Saldırgan her zaman soğuk kanlılığını korumalıdır ve hedef için asla olumsuz düşünmemelidir.

En son Steve D.Strong tarafından Ptsi Haz. 01, 2009 8:01 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
https://phoenix-ro.yetkin-forum.com/kimlikler-f6/steve-dean-marti
Winona Scarlett Deborah

Mücadele Tarafı : Ölüm Yiyen

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePtsi Haz. 01, 2009 3:35 pm

Will ilk defa Kriptoloji'ye girmiyordu, ama yine de bu dersi beş yıldır almıyordu, amacını ise biliyordu. Bu dersin özünün ne olduğunun bilincinde ağır ve biçimli adımlarla dersliğin yolunu tuttu. Beş yıldır bu dersi almasa da, anıları hala capcanlı yerlerinde duruyordu. Bu ders ona süpriz olmamıştı. Sevgili asil babasının ona verdiği haberle öğrenmişti bunu. Dersliğin kapısına geldiğinde dersliğin gürültüsü dikkatini çekti. Acaba çok mu geç gelmişti? Bir önemi yoktu, az sonra profesörle tanışacaktı ve bu tanışıklık ona bu dersle ilgili unutmuş olabilecek küçük detayları tekrar hatırlatmasına sebep olacaktı. Usulca dersliğe girdi. Sınıfın dekorasyonunda bir kaç değişiklik yapıldığını görüyordu. Örneğin; öğretmen masası boyanmıştı. Bu şekilde onun gözüne çok itici gözükmüştü. Öğrencilerin konsantrasyonunu bu sınıfda nasıl sağlayacağını düşünmüşlerdi acaba? En kısa sürede bundan dolayı ölürdü Will, aklının bir kenarına not aldı. Derslik beşgen şeklindeydi. Her bir köşede büyütece benzeyen bir şeyler vardı. Her bir büyütecin yansıttığı güneş ışığı birbirinden bağımsız olarak farklı seviyede parlıyordu. Sınıfın geneline yayılmış sıra ve masalar düzgün ve hizalıydı. Onun yerine düzensiz olarak dağıtılmış bir şeyler istemezdi doğrusu. Bu sıraların arkalarındaki sandalyeler de aynıydı. Her sıranın üzerinde de öğrencilerin koymuş olduğu ıvır zıvırlar bulunuyordu. Evet, seviyordu bu sınıfı. Hemen geçip sırasına oturdu Will ve o da ıvır zıvırlarını çıkardı. Asası, parşömeni... Onun oturduğunu ve yerleştiğini gören profesör de sınıfı bir süre süzerek dersine başladı. " Kriptoloji bir şifreleme birimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografı ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askerî alanlarda bu bilime ihtiyaç duyuldu. " Şifre, askerî alan, iki farklı branş... Parşömene not alırken, aklına da yazıyordu bunları elbette. " Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık hâlini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik, online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır. " Kriptolojinin nereden türediğini zaten bildiği için dinlemedi. Profesör, bir süre durarak herkesin notlarını bitirmesini bekledi. Hızlı hızlı yazıyordu herkes parşömenlere. Tüy kalemlere sarılmış bir çok öğrenci alelacele bitirmeye çalışıyordu. Nitekim bitirdiler de... Profesör ise son on dakikada onlardan kendilerini bir parşömen kağıdına yazarak tanıtmalarını istedi. Genç kız, sıranın üzerinden bir parşömen alıp, tüy kalemini mürekkebe batırdı. Yazmaya başladı. " Adım Winona Scarlett Deborah. Bana daha çok Will diye hitap ederler. Koşmayı, uçmayı ve kitap okuyup hikayeler yazmayı severim. Pek çok kişiye dayanarak bakılınca Quidditch konusunda bir istisnayım. Herkes Quidditch'e bayılır ama ben ne izlemesini, ne oynamasını severim. Zaten bu işe yeteneğim de yoktur. Ben sadece süpürge üzerinde uçarım, bundan başka uçuş oyunlarını da oynadığım falan yoktur zaten. Ravenclaw binasındayım, 15 yaşındayım. " Bunları bittikten sonra da profesör onlardan Kriptoloji'nin kullanım alanları başlığında bir ödev istedi.

*
ÖDEV

İletişim kurmak isteyen iki kişinin bir birlerine e-posta aracılığı ile ileti göndermesini göz önünde tutalım. Bu iletiler bir çok bilgisayardan geçmektedir. A kullanıcısından B kullanıcısına gittiğinde daha önce açılıp okunmadığını veya açılıp üstünde değişiklik yapmadığını bilemeyiz. Bu yüzden devreye kriptolama girmektedir. Kripto teknikleri genelde bu yazıyı daha önce hazırlanmış bir algoritma ile şifreli bir metin haline getirir. Örnek olarak buna Sezar şifresi diyebiliriz.
Bir başka iletişim tekniğini göz önüne alırsak, örneğin telsiz haberleşmelerinde de buna benzer sistemler kullanılmaktadır. Ses önce şifrelenir karşıya gönderilir orda şifre açılır ve ses araya başka bir kullanıcı girmeden güvenli bir şekilde teslim edilmiş olur.
Dikkat edeceğimiz gibi kriptoloji iletişim materyallerinin kullanıldığı her alanda gizliliği sağlamak için kullanılmaktadır (ses, görüntü, metin v.s ). Askeri ve İstihbarat işlerinde de kullanılır.

Out*Dipnot: Ödevlerimizin Ezgi (Sonia) ile aynı olmasının nedeni ikimizin de aynı yerden bakmış olmasıdır büyük ihtimalle. [Wikipedia.]

Doğum tarihi : 13/08/90
Mücadele Tarafı : Yoldaşlık..
Evcil Hayvanı : Lorr

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePtsi Haz. 01, 2009 8:07 pm

Gözlerini açtığında yine bunaltıcı bir sıcakla karşılaştı. Her zaman ki gibi terlemişti ve her tarafı su içindeydi. Yorganını güçlükle üzerinden çekti ve serinlemek için hemen lavaboya giderek yüzüne soğuk su ile su çarptıktan sonra rahatlamış gibiydi. Lavabodan çıktıktan sonra dolabının üzerindeki ders programına göz attığında ilk dersin Kriptoloji dersi olduğunu görünce yüzünü biraz ekşitsede o derse girmek mecburiyetindeydi. O ders hakkında hiç birşey bilmiyordu. Her şeyi o günkü derste profesörden öğrenecekti. Gözlerini dolabının üzerindeki programdan çekerek dolabını hışımla açtı ve askılıkta asılı duran giysilerini alarak üzerine giydi. İlk derse geç kamak istemiyordu. Hızlı haraket etmeye başladı. Saat koşa koşa ilerliyordu sanki. Hızlı hızlı üzerini giydikten sonra her zamanki gibi aynanın karşısına geçti ve saçını yapmaya başladı. O sırada bazı arkadaşları uyanmıştı. Onlara *Günaydın* dedikten sonra tekrardan işine koyuldu. Bir kaç dakika sonra saçının işide bitmişti. Artık hazırdı. Saatini tekrardan kontrol etti ve ders kitaplarını alarak derslikten hızlı adımlarla ilerlemeye başladı.

Bir kaç dakika sonra dersliğe ulaştı. İçeride ki ışık hafif loş ve etrafa çok güzel bir görüntü veriyordu. Sınıfa girdi ve boş bir yere oturarak derse hazırlanmaya başladı. Sınıf tam anlamıyla dolunca profesör öğrencilerin karşısına geçerek kendini tanıttıktan sonra biraz nefes aldı ve Kriptoloji bilimine giriş yaptı. " Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu. Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik ,online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır. " Jasmine anlatılanları dikkatle dinliyordu. Bir yerini kaçırsa onun için kötü olabilirdi. Profesörün söylediklerini boş bir parşömen kağıdına geçiriyordu. Kriptoloji'yi anattıktan sonra onun kelime anlamını anlattı. Onlarıda güzelce parşömene geçirdikten sonra profesörü tekrardan dinlemeye başladı. Jasmine biraz sıkılmışa benziyordu. Dersin bitmesine on dakika kalmıştı. Profesör herkesden boş bir parşömene kendimizi tanıtmamızı istedi. Jasmine hemen önüne boş bir perşömen çıkardı ve kendini tanıtmaya koyuldu. " Merhaba profesör, ben Jasmine Lola Menarix. Gryffindor 5. sınıf öğrencisiyim. Spor yapmaktan, müzik dinlemekten, kitap okumaktan hoşlanırım. Genellikle Pop ve Rap müzik tercihimdir. Spor konusunda da Quidditch'ten hoşlanırım. Oynamasını daha çok severim. Bu kadar umarım kendini tanıtmayı başarabilmişimdir. " Son noktasını koyduktan sonra profesör bittiğini anlasın diye kalemini kağıdının üzerine koydu ve geriye yaslandı. Herkes yaptıktan sonra profesör onlardan bir ödev istedi. Kriptolojinin kullanım alanlarını istedi. Aklından bildiklerini yazmaya başladı.

:ÖDEV:

~ KRİPTOLOJİNİN KULLANIM ALANLARI ~

İletişim kurmak isteyen iki kişinin bir birlerine e-posta aracılığı ile ileti göndermesini göz önünde tutalım. Bu iletiler bir çok bilgisayardan geçmektedir. A kullanıcısından B kullanıcısına gittiğinde daha önce açılıp okunmadığını veya açılıp üstünde değişiklik yapmadığını bilemeyiz. Bu yüzden devreye kriptolama girmektedir. Kripto teknikleri genelde bu yazıyı daha önce hazırlanmış bir algoritma ile şifreli bir metin haline getirir. Örnek olarak buna Sezar şifresi diyebiliriz. Bir başka iletişim tekniğini göz önüne alırsak, örneğin telsiz haberleşmelerinde de buna benzer sistemler kullanılmaktadır. Ses önce şifrelenir karşıya gönderilir orda şifre açılır ve ses araya başka bir kullanıcı girmeden güvenli bir şekilde teslim edilmiş olur. Dikkat edeceğimiz gibi kriptoloji iletişim materyallerinin kullanıldığı her alanda gizliliği sağlamak için kullanılmaktadır (ses, görüntü, metin v.s ). Askeri ve İstihbarat işlerinde de kullanılır.

En son Jasmine Lola Menarix tarafından Paz Ağus. 02, 2009 11:42 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Clementine Delacrousé

Clementine Delacrousé

Doğum tarihi : 09/03/94
Mücadele Tarafı : Aydınlık
Sihirsel Soy : Melez
Evcil Hayvanı : Clem

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePtsi Haz. 01, 2009 8:48 pm

Hafif ve güçlü bir güneş ışığı Ravenclaw'daki yatakhanelerden tek tek içeri süzülüp, herkesi ilk ders için uyandırmaya başladı. Diğer günlerin aksine Clementine bugün ne bu güneşten rahatsız olmuştu, ne de yatağından çıkıyor olmaktan. Birçok sebebi olabilirdi veya sadece insanın içine bazen kaçıveren basit bir neşeden ibaretti ama sonuç olarak mutluydu. Herkesden daha dinamik bir şekilde kalktı ve her sabah süregelen klişe işlerini halletti. Aynanın önünde hemen hemen hiç durmadı. Eliyle basitçe saçını düzeltti ve ders için gerekli şeyleri alıp ortak salona geçti. Bir süre daha önce çalışmış olduğu konuları tekrar etti, her seferinde olduğu gibi... Kriptoloji neydi, ne yapardı, niye yapardı? Hepsini annesinden seneler önce öğrenmişti. Meraklı bir annenin meraklı kızı olarak şifreli her şey ilgisini çekiyordu. Hatta bunu öğrenmesi için annesi ona şifreler hazırlardı. Annesiyle ders çalışmak bile eğlenceli hale geliyordu. Bunları hatırlayınca içine bir özlem duygusu doldu. Ama zaten ikizler ve dostlar bu günler için değil miydi?

Sınıfta onları görebilmenin umuduyla zarif adımlarını biraz daha hızlandırarak yürüdü Clementine. Bu kadar hız tabi ki sakarlığınıda etkilemiş ve bir kız ile çarpışmıştı. Öncelikle pis bir bakış atan kız ardından erkeklere saçma gülücükler atmış ve gitmişti. Hani bir partide etrafa sahte gülücükler dağıtan, itici ve soğuk parti sahipleri vardır, çevredeki erkekleri incelerken gecenin sonunda kiminle sevişeceklerini düşünürler, işte bu kız tam da öyle biriydi.

Kriptoloji dersliği belki de dersin havasına uyan bir biçimde loş bir havaya sahipti. Şifrelemek ve çözmez, gizlilik ve açıklık... Birbirlerinin zıtlıklarında, birbirlerinin siyah ve beyazında kaybolup griyi yaratmışlar ve grinin o karmaşık, loş havasını odaya sermişlerdi. O havanın içerisinde yürüyor olmak bile ayrı bir havaya sahipti sanki. Yürürken çevresine basit selamlar verdi ve öğretmen masasının önündeki sıraya yerleşti Clementine. Kısa bir bekleyişin ardından profesör sınıfa geldi ve ders başladı. Her ilk ders gibi bu ilk derste de profesör kendisini kısaca tanıttı. Bu ilgisiz geçen dakikaların ardından Kriptoloji bilimine kısa bir giriş yaptı profesör. Branşları, ne olduğu ve isminin geldiği anlam gibi şeyler... Ama Clementine'ın asıl istediği direk şifrelerle uğraşma kısmına geçmekti. Ama dersin son dakikalarına girilmişti ve artık herkesin yazmaktan bıkmış olduğu tanıtım kısmı başladı.

''Clementine Schmitz. Berlin'de doğdum. Ravenclaw öğrencisiyim. Dersinize gerçekten ilgi duyduğumu belirtmek isterim. Sanatın birçok dalı ve quidditch ile ilgiliyimdir. En yakın dostlarım kitaplardır. Ailemin işleri sebebiyle yaşantımızı Berlin'de değil Londra'da sürdürüyoruz. Annem bakan asistanı, babam baş şifacıdır. İkizim Elizabéth de Ravenclaw öğrencisidir.''

Ve ardından beklenen an... Güzel bir ödev ve kütüphaneye atılan hızlı adımlar. Birçok kitabı tek tek karıştırıp sonunda istediği her şeyi buldu ve kendi bildiği şeyleri de ekleyerek ödevini tamamladı Clementine.

^^

Ödev : Kriptolojinin Kullanım Alanları
Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu. Fakat Kriptoloji bilimi şuanda bankalar önemli veri alışverişi olan şirketler hatta devletler arası gizli görüşmelerde kullanılmaktadır.

out : Fazla uzatmadım ödevi, araya gereksiz şeyler sıkıştırıp zengin göstermeye gerek yok.
Ardelia Lethaeus

Ardelia Lethaeus

Doğum tarihi : 26/04/95
Mücadele Tarafı : otherside.

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimeÇarş. Haz. 03, 2009 6:05 pm

Parlak güneş beni ilk Hogwarts günüme uyandırdı. O kadar ışık saçmamasına rağmen heyecandan olsa gerek hemen doğruldum. Bacaklarımı aşağıya sarkıtarak perdenin aralıklarından içeriye giren ışınları izledim. Geçen zamanın farkında değildim. Ama böyle durup izlemek sıkmaya başlamıştı. Küçük ve sessiz bir haraketle aşağıya indim. Yatakların hepsi doluydu. İlk uyanan olmalıydım. Birer ikişer adımlarla pencerenin önüne geldim ve perdeyi ardına kadar açtım. Şimdi güneş içerde özgürce dolaşıyordu. Bu durum beni ne kadar mutlu etsede kızlar benimle aynı fikirde değildi. Huysuzlanmaya başlamışlardı bile. Onları umursamadım aksine gidip ikinci pencerenin perdesinide açtım. Hepsi kafalarını organlarına gömerken bana söyleniyordu. Yeterince eğlendikten sonra dolaba doğru gitmeye başladım. Hemen giyinip burdan çıkmak istiyordum. Dolaba varınca boy aynasının üstünden kendime baktım, aynı anda da ders programını gördüm. Bu günün ilk dersi bakarken 'Kesin Sihir Tarihi...' diye düşünmeye başlamıştım bile. Her yıl ilk ders Tarih olurdu ama bu sefer değişikliğe gitmişlerdi. "Kriptoloji!" seslice söylediğimi fark etmemiştim. Kafamı çeviridim ve uyandılar mı diye baktım. Hala mışıl mışıl uyuyorlardı. Tekrar programa döndüm. İşte bu! Bu yıl ilk kez alacağımız dersi ilk güne ve ilk derse koymuşlardı. Dersin nasıl geçeceğini ve ne işleyeğimizi merak etmeye başlamıştım bile. İki dakika içinde giyinip koridora çıktığımda hala bunu düşünüyordum.

Koridorda yürürken aklımda dolanan cümleler ve onları nasıl şifrele bieceğim düşüncesi beni dünyadan koparmıştı. Kısa adımlarla dersliğe giderken kol saatime baktım.Biraz erken kalkmıştım. 'Zamanı derslikte pinkeleyerek geçireceğime muhteşem manzarayı izlerim.' düşüncesiyle penrenin boşluğuna oturdum. Güneş doğarken izlemek güzeldi. Normalde bu manzara beni uykuya sürüklerdi ama bu sefer uyku beni es geçmişti. Buna sevinerek güneşin ufuktan göğe çıkmasını izlemeye başladım. Gerçekten muhteşemdi! Arada bir saattime bakmayıda unutmuyordum. Güneşin doğuşu benim Kriptolojiden almıştı. Şidmi hayatımı düşünüyordu. Acaba ne olacaktım? Hogwarts üç sene sonra bitecekti ve ben hala bir meslek seçememiştim. Hoş bu sene yapılacak sınavlar bunu belirleyecekti ama bu kadar kolay olmasını istemiyordum. Anne ve babamı düşünürsem, onların istekleri önemli miydin? Onların benim mesleğimi belirlemeleri hayatımı değiştirirmiydi? Ahh saçmalıyordum! Böyle şeyler düşünmek bana yakışmıyordu, resmen onları önemsizleştiriyordum. Ailem, Clem benim herşeyimdi! Aynadaki yansımama bakarak gülmeye başladım. Saçlarımın rengisinide kırmızı olmasını sağladıktan sonra yürümeye başladım. Koridoru dönünde ilk kez gireceğim dersliği gördüm. Kapı eskiydi. Oldukça eski. Umursamadım ve içerde profesörün olması düşüncesiyle tıklatarak girdim.

Düşündüğümün aksine profesör içerde değildi. Cam kenarından ikinci sıraya oturdum. Oyalanmama rağmen erken geldiğimi fark ettim. Sınıfta bir kaç kişi vardı onlarda uyukluyordu resmen. On beş dakika kadar dışarıyı ve güneşi izledim. Kapının açılıp kapanma sesleri son bulunca kafamı içeriye çevirdim. Profesör gelmişti. Gelir gelmezde kendini tanıttı. Hızlı! Kendisini tanıtmayı bitirdiğinde ara vermeden Kriptoloji'ye kısa bir giriş yaptı. İsim anlamı, braşları... Bunları zaten biliyordum ama profesör anlatmaktan bıkmadı. Son dakikalara kadar devam etti. Artık bittiğini anladığımda, kafamın içinde bir sürü anlamadımğım kelimeler dolaşıyordu. Herşeyi bir yana bırakıp beynimi boşalttım. Sıra tanıtımdaydı. Bunu yazmak tan ben bıkmıştım profesörler yazdırmaktan bıkmamıştı. Bir kez daha önüme parşömeni çektim ve yazmaya başladım.
    Elizabéth Schmitz. Almanya'nın Berlin şehrinde doğdum. Ama anne ve babamın işi dolasıyla Berlin yerine Londra'da yaşıyorum. Annem Bakan asistanı, babam ise St. Mungo Sihirsel Hastalıkları Merkezin de Baş Şifacı. İkizim Clementine de benim gibi Ravenclaw öğrencisidir. Quidditch ve eğlence benim için vazgeçilmezdir.Dersiniz benim ilgi duyduğum dersler arasındadır.

İşte bitti! Bu kadarı yeterliydi. Kağıdı profesörün masasına bıraktım ve verinlen ödevi yapmak üzere kütüphaneye doğru gitmeye başladım. Ödev basitti ama bu kadar kitap arasından bulmak zor olabilirdi. Kütüphane'ye girdim ve dolaplar arasında dolaşmaya başadım neyseki şanslıydım bir kaç kitap aldım içlerinden işime yarayacak cümleri işaretleyip yazmaya başladım.
    Ödev; Kriptoloji'nin Kullanım Alanları

Kriptoloji ilk başlarda askeri alanda kullanılmaya başlansa da ihtiyaç duyulan gizlilik bütün alanra yayılmıştır. Büyük şirketlerin sıkça kullanılan yöntem daha sonra bankaların işlemlerini gizli tutmak içinde başvurulmuştur. Devletler arası gizli görüşmelerde tercih edilen bu yöntem tüm büyük işlerin yanı sıra iki bilgisayar arası işlerde bile kullanıyordur.
    Elizabéth Lyssa Schmitz
    V. Ravenclaw

En son Elizabéth Schmitz tarafından Cuma Tem. 03, 2009 8:38 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Dean Constantine

Dean Constantine

Doğum tarihi : 24/07/90
Mücadele Tarafı : Kötülük
Evcil Hayvanı : De, An, EGAS

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimeÇarş. Haz. 03, 2009 6:47 pm

Sabahın ilk vakitleri herkes kahvaltısını yemiş Ortak Salon'a dönüyordu. Her sabah öğrencilerin kahvaltıdan yukarı çıkarken birbirlerini ezmesinden bıkmıştı. Daha geçen gün çıkarken kolunu çizmişti bu nedenle. Neyse ki çok fazla kan akmadan Revir Görevlisi düzeltmişti. Bu sefer izdihamdan çok yara almadan kurtulmayı başarmıştı. Hemen Ortak Salon'dan birkaç kişi ile yatak odasına çıktılar. Dean hemen bütün Kriptoloji Dersi ile ilgili kitapları çantasına attı ve yatak çıkıp Kriptoloji Dersliğine doğru yürümeye başladı.
________________________Ders_________________________________

Sınıfa girdiğinde daha Profesör orada değildi. Hemen bir masaya geçerek oturdu ve kitabını çıkarttı. Sayfalarını karıştırarak okumaya başladı. Sıra sıra çok karmaşık kelimelerle karşılaşıyor ve onları çözmeye çalışıyordu ancak eline yüzüne bulaştırıyordu. Kriptoloji dersine ilk defa girmekte bir ayrı duyguydu. Bu yüzden bu dersi hem seviyor hemde sevmiyordu. İşte bu yüzden bu derste çok bir acayip oluyordu. Bunları düşünürken Profesör içeri girdi. En başta kendini tanıttı sonra derse başladı:

"Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu."

diye başladı. Dean etkilenmişti. İçinden "Ne Kriptoloji askeri alanda mı ihtiyaç duyulmuş. Çok garip..." dedi. Gözleri hemen yan masadaki alete yazıya kaydı. İşte orada Kriptoloji bilimiyle yazılmış bir yazı vardı. Ancak anlayamadığı için Profesör'e döndü ve onu dinlemeye devam etti:

"Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik ,online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır."

dedi. Dean iyicene heyecanlanmıştı. Bu derstede Muggle'ları göreceklerdi. Hemen alttan bir parşomen çıkartıp Profesörün dedikleri şeyleri yazdı. Ancak Profesör'ün anlattıkları bitmemiş gibiydi. Dean herşeyi yazmayı bitirince Profesör'e döndü. Birkaç kişi bitirince konuşmasına devam etti:

"Yunanca Kryptos Logos yani Gizli Kelime tamlamasından ismini almaktadır. Kriptografi Yunanca gizli anlamına gelen ''kript'' ve yazı anlamına gelen ''graf'' dan türetilmiştir. Kriptografia ise şifre yazımıdır."

dedi. Profesör'ün ağızından "Y" harfi çıktığından beri dikkatle onu dinledi ve dediklerini yazdı. Parşomen rulosunu kıvırdı ve çantasına attı. Bir süre sessizce beklediler. Bir süre sonra Profesör herkesden kendilerini tanıtan bir yazı yazmalarını istedi. Dean yeni bir parşomen çıkarttı ve yazmaya koyuldu:

"Ben Dean Constantine 5. Sınıf Hufflepuff öğrencisiyim. Aslan burcuyum ve genellikle büyü dünyası ile ilgili şeyleri severim."

diye bitirdi ve kıvırarak Profesör'e uzattı. Profesör o kağıdı alıp çantasına çantasına attı. Ve içinden bir şarkının ingilizcesini söylemeye başladı:

Well, such things will not be
No such thing
No such thing
No such thing
No, not that such things

slope of the hill at the seaside, she
Under that tree that's protected yollarinda
are you still around now
travel together in the same place
What will weep no longer useful
now I have someone else in my place

Is not it a dream or something
I am happy we did a full wash my whole world
I tell these young guys I worry about dying of
heart does not ache

No such thing
No such thing
No such thing
No, not that such things

My own problem is that when a problem did you me
Where did the last, we now ask for this my
t gonna love the name of an
promised a more kanmayacaktim
swear words, nor of what was
religious edict once the heart of love

No such thing
No such thing
No such thing
No, not that such things

I regret that in the end you will be
You can find all this punishment from others
Do you take a few years I have
others will take a day comes to you
network you would see in you
You can tell him the same song

diye devam ederken Profesör ödevleri açıkladı:

"Evet çocuklar bidaha ki derse Kriptoloji'nin Kullanım Alanlarını araştırmanızı istiyorum"

dedi ve bütün sınıf dışarı çıktı.

__________________Kütüphane_______________________________

Dean Kriptoloji dersinin ödevi yapmak için Kütüphane'ye geldi. Kütüphane'de çok kişi vardı ve aradığı şeyin nerede olduğunu bile bilmiyordu. İçinden lanetler saydırararak kitabı aramaya başladı ancak bulamadı. Hemen kapının yanındaki kitap listesine baktı. Listenin Kriptoloji Bölümünü açarak okumaya başladı:

KRİPTOLOJİ BÖLÜMÜ

Kitap İsmi ve Numarası

154- Kriptoloji Tarihi

332- Sır Bilimi: Kriptoloji

398- Yazı Gizlemenin Tek Yolu: Kriptoloji

411- Kriptoloji Örnekleri: Bölüm 1

412- Kriptoloji Örnekleri: Bölüm 2

413- Kriptoloji Örnekleri: Bölüm 3

790- Kriptoloji Kullanımı ve Yerleri

Not: Nerede olduğunu görmek için en arka sayfadaki Yer Dizilimleri Bölümüne bakınız...

Dean oflayarak en arka sayfayı açtı ve 790 numarasını aradı. En sonunda buldu. Orada "11. Kitaplık 8.Raf" yazıyordu. Hemen kitaplıkları saymaya başladı. 11. Kitaplığa gelince 8. Rafı bulmak için saymaya başladı. 8. rafı bulunca hemen oradan kalın ve sanki uzun bir süredir ellenmemiş gibi görünen bir kitabı aldı. Masaya koydu ve açtı. Hemen Kullanım Alanları sayfasını açtı ve oradakileri geçirmeye başladı:

Kriptoloji Ödevi

Dikkat edeceğimiz gibi kriptoloji iletişim materyallerinin kullanıldığı her alanda gizliliği sağlamak için kullanılmaktadır (ses, görüntü, metin v.s ). Askeri ve İstihbarat işlerinde de kullanılır.

Dean Constantine
Hufflepuff 5. Sınıf

yazdı ve parşomeni çantasına attığı gibi dışarı çıktı...
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimeC.tesi Haz. 06, 2009 8:26 pm

Huaahvvvv *esneme efekti*

Sabahın köründe kalkmak kadar rahatsız edici bir şey yoktur Mélania için. Gece birlerde ikilerde yatıp, sabahın altısında kalkmak, sonra giyinmek, dişini fırçalamak, kahvaltı etmek... Bunlar yetmezmiş gibi bir de derse girmek. Hele kriptoloji gibi aptal bir derse. Bu ders sabahın köründe olmasa Mél bu dersi gerçekten sevebilirdi. Ama onun bu kadar erken kalkmasına sebep olan bir dersi sevmesi, bir mugglela evlenmesi kadar imkansızdı.

*Huaahvvv* Sağ eliyle esnemekten açılan ağzını kapadı ve yatakta doğruldu. İki elini de arkasına atarak gerindi. Her tarafı tutulmuş olmalıydı ki gerinince belinden ve omuzlarından 'çıt çıt' sesler geliyordu. Kafasını da sağa sola yatırdıktan sonra yataktan destek alarak ayağa kalktı. Yatağının yanındaki bavulunun üstüne koyduğu Slytherin cüppesini aldı ve yatağının üstüne fırlattı. Terliklerini yere vura vura yürümeye başladı. Kızlar yatakhanesinin çıkış merdiveninde iki üç basamak aşağı indikten sonra kafasını sağa doğru uzattı ve ortak salona baktı. Pek fazla kişi olduğu söylenemezdi. Dört beş kişi vardı. Mél esneye esneye tekrar basamakları çıktı ve yatağının yanına gitti. Pijamalarını çıkartıp gömleğini ve eteğini giydi. Kravatını düzgünce bağladıktan sonra cüppesini de üstüne geçirdi. Ayakkabılarını da değiştirdikten sonra yatağını şöyle bir toplayıp kızlar tuvaletine gitmek üzere kızlar yatakhanesinden çıktı.

Ortak salondan çıktıktan sonra adımlarını hızlandırdı. Merdivenleri çıkarken okulun yerleşiminin yani oda yerleşiminin ne kadar aptalca olduğunu düşünüyordu. Şimdi iki kat çıkıp tekrar iki kat inmesi ve girişe kadar yani büyük salona kadar yürümesi gerekecekti. Ölümdü bu resmen, ölüm! Oflaya oflaya, adımlarını sert sert mermer zemine vura vura koridorlarda ilerlemeye, merdivenleri çıkmaya devam etti. Hızını biraz fazla kaçırmış olmalıydı ki kızlar tuvaletinin biraz gerisinde birisine çarpmıştı. Bir adım geri çekilip çarpıştığı kişiye baktığında Ravenclawlı bir kız olduğunu farketti. Tanıyor muydu? Hayır. "Önüne baksana beee!" diye çemkirerek yoluna devam etti. Yoluna devam etti derken, üç adım sonra zaten kızlar tuvaletine varmıştı. Hızlıca içeri girdi ve lavabolardan birine yöneldi. Lavabonun yanına gelince sert sert musluğu açtı ve elini yıkadı. Ardından eline su doldurup yüzüne çarptı. Bu gerçekten iyi gelmiş, ferahlamasını sağlamıştı. Diş fırçası ve macun için sağ elini cüppesinin cepinin içine attı. Eline bir şey gelmeyince sol elini de sağ eline yardım etmek amacıyla cüppesinin cebine attı. Karıştırdı karıştırdı bir şey bulamadı. "Hay ben senin..." Derin derin nefes aldı ve musluğu kapadı. Sert adımlarla geldiği gibi kızlar tuvaletinden çıktı.

Diş fırçalama için vakti kalmamıştı artık. Tabir-i caizse kurt gibi açtı! Hatta karnında zil takıp oynayan filler vardı. Güm güm sesleri geliyordu karnından. En hızlı adımlarıyla yürüyordu ama bu bile yeterli değildi onun için. Koşarak ilerlemeye başladı koridorlarda. Kime çarparsa çarpsın, çarptığı kişiye bir daha dönüp bakmıyordu. Birara profesörlerden birine çarpar gibi bile oldu; ama hızını hiç kesmedi. Merdivenleri ise üçer üçer atlıyordu. Tuvalete çıktığının dörtte biri bir zaman içinde büyük salona vardı. Slytherin masasına doğru koşar adımlarla ilerledi. Masada tanıdık var mı diye bakmadan hemen bir yere oturdu. Tabağına masadaki her şeyden doldurmaya başladı; bal, peynir, salam, sosis... Muggle yemekleri de olsa bunlar, Mél bunları çok seviyordu. Ağır ağır yemeğini yedikten sonra hızlıca büyük salondan çıktı. Slytherin ortak salonuna doğru koşmaya başladı.

Ortak salona girer girmez yatakhaneye çıktı. Bir saniye bile oyalanmadan çantasını aldı ve tekrar yatakhneden sonra da ortak salondan çıktı. Koşmayı bırakıp hızlı adımlarla merdivenleri çıkmaya başladı. Hiç duraksamadan kriptoloji sınıfına doğru ilerliyordu. Tam bir çocuğa çarpacakken kendisini geriye çekti ve çocuğa çarpmaktan kurtultu. Ardından hızlı adımlarla ilerlemeye devam etti. Yürüdü yürüdü... En sonunda kriptoloji sınıfına vardı. Kriptoloji sınıfının açık kapısından içeri bıraktı kendisini.

İçeri girer girmez gözüne çarpan ışık rahatsız olmasına sebep oldu. Fiziksel rahatsızlıktan öte ruhani bir rahatsızlıktı bu. Bu güzelim güneşli havada bahçede dolaşmak varken, sınıfta aptalca bir şifreleme dersi dinleyecekti. Tam anlamıyla rezalet. Gözlerini zar zor pencereden uzaklaştırdı ve sıralara çevirdi. Gözüne ilişen en arkadaki boş masaya doğru kararlı adımlarla yürümeye başladı. Masaya varıp yerleştikten sonra sırasına epey bir yayıldı ve profesörün gelmesini beklemeye başaldı. Profesör çok kısa bir süre sonra sınıfa gelmişti. Ardından sınıf da dolmuştu zaten. Mél esneyerek kafasını sıraya dayadı. Uyumamak için kendisini zor tutuyordu. Profesör kendisini tanıtırken Mél onu yarım yamalak dinledi. Dinledikleri ise bir kulağından girip öbür kulağından çıktı. Sınıftan dışarı adımını attığında profesörle ilgili hiçbir şey hatırlamayacağına bahse girebilirdi.

Profesör derse giriş yapınca Mél yavaşça kafasını kaldırdı ve esneyerek, asık bir suratla profesörü takip etmeye başladı. O nereye doğru yönelirse Mél'in gözbebekleri de o tarafa doğru dönüyordu. Şuanda bu normalde Mél'in bu dersi aldığı ikinci yılı olmalıydı, normalde tabii. Ama St. Mungo sağolsun, Mél'in bir yıl gecikmesini sağlamıştı. Sınıfdaşlarından bir yaş büyüktü şuan. Her zaman kötü olmayan bu durum ders konusunda tüm kötülüğünü gözler önüne seriyordu. Basit basit dersleri bir yıl geç öğreniyordu ve Hogwarts'tan bir yıl geç mezun olacaktı. İyi miydi kötü mü? Göreceli bir cevap olurdu bu sorunun yanıtı.

Profesör kriptoloji'nin ne anlama geldiğini anlatırken Mél dikkat kesildi. Böyle şeylere ilgiliydi. Kelime anlamlarına falan yani. İlerde işe yarayacağına inanırdı hep. Hemen çantasından tüy kalem ve parşömen çıkartıp kelime anlamını yazdı. Parşömenin üstünde kocaman harflerle "Krip=Gizli Graf=Yazı... ~Yunanca~" yazıyordu. Bu parşömeni çantasına kaldırıp yeni bir parşömen çıkardı. Profesör öğrencilerin kendilerini tanıtmalarını daha doğrusu bir parşömene yazarak tanıtmalarını istemişti. Ardından bir de ödev... Mél sinirle oflayarak ödevi not aldı. Çıkardığı parşömene de kendisini tanıtan bir yazı yazdı ve rulo yaptı. Ders çıkış zili çalınca parşömeni profesöre verdi ve sınıftan dışarı çıktı.

Parşömendeki kendimi tanıtım yazısı;

"Mélania Luciana Mythique. V.Sınıf Slytherin. Üçüncü sınıfta yaşadığım bazı problemler sebebiyle okulu bir yıl aksattım. Bu yüzden sınıfımdakilerdne bir yaş büyüğüm. Fransa'da doğdum."

Ödev;

Muggleların telsiz haberleşmelerinde bu sistem kullanılmaktadır. Ses önce şifrelenir karşıya gönderilir orda şifre açılır ve ses araya
başka bir kullanıcı girmeden güvenli bir şekilde teslim edilmiş olur. Ayrıca askeri ve istihbarat işlemlerinde de kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde bilgiler metnin yollandığı kişiler haricinde kimse tarafından çözülemez.

Edward Brigham Aldenberg

Mücadele Tarafı : ~ Tarafsız ~
Sihirsel Soy : ~ Safkan ~

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePaz Haz. 07, 2009 6:56 pm

" Hayır, olamaz! "

Yastıktan başını kaldırdığında aşırı derecede terlediğini fark etti Edward. Yine kabus görmüştü, son zamanlarda çok sık oluyordu bu. Uyandığında kendini havuza düşmüş gibi hissediyordun. Bu durumun nedenini bilmiyordu, bu nedenle ne yapacağına karar veremiyordu. Ancak şu an ne yapacağını biliyordu: rahat ve ılık bir duş! Düşüncesi bile Edward'ı rahatlatmaya yetmişti. Yorganı bir hamlede üzerinden attı ve ayağa kalktı, dolabın kapağını açıp Hogwarts cübbesini aldı. Banyoya gitti, suyu sonuna kadar açtı ve kapıyı kapadı. Bir süre geçtikten sonra banyodan çıktı ve üzerine cübbesini geçirdi. Tekrar yatağının yanına döndü, yatağın üzerinde asılı olan ders programına baktı. * Yoğun olmayan, ancak yorucu derslerin olduğu bir ilk gün. * diye içinden geçirdi. Gerekli ders araç gereçlerini çantasına koydu ve büyük salona gitmek için birkaç adım attı. Ancak sonra pek aç olmadığını fark etti. Gümüş kaplamalı saatine baktı, "Zaten dersin başlamasına fazla zaman kalmamış." diyerek Kriptoloji dersinin işlendiği sınıfın yolunu tuttu.

İkinci kat koridorunda ilerlerken pencereden gelen ışık ilişti gözüne. Çok parlak ve sıcak. Hemen pencereye yöneldi Edward, havadaki temiz kokuyu içine çekti. Dışarısı oldukça sıcaktı. Havada hafif bir esinti vardı. * Olamaz, hava bu kadar güzelken ders işlemek çok kötü. * diye iç geçirdi. Ama derslerini aksatamazdı, istemeyerek yoluna devam etti ve dersliğin açık kapısından içeri girdi. Profesör içerideydi, hızlı adımlarla içeri girdi ve etrafı süzdü. Sadece birkaç boş sıra kalmıştı. Ön taraflarda bir yere oturdu ve profesörü dinlemeye başladı.

* Artık bunları duymak istemiyorum. * Profesörlerin kendilerini tanıtışını çok duymuştu, artık dayanamıyordu. * Son bir kez buna katlanacağım. * diye iç geçirerek profesörü dinlemeye devam etti. Ancak korktuğu gibi çok uzun bir 'kendini tanıtma konuşması' değildi bu. Profesör bir süre sonra derse geçti ve konuşmaya başladı: "Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu. Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik, online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır. Yunanca Kryptos Logos yani Gizli Kelime tamlamasından ismini almaktadır. Kriptografi Yunanca gizli anlamına gelen ''kript'' ve yazı anlamına gelen ''graf'' dan türetilmiştir. Kriptografia ise şifre yazımıdır." Edward önündeki parşömenleri açarak profesörün söylediklerini not almaya başladı. Bunları zaten biliyordu, bilgileri aklına daha fazla kazımak istiyordu.

Son on dokikaya gelindiğinde, profesör öğrencilere kendilerini tanıtmalarını söyledi. Edward istemeyerek de olsa tüy kalemini eline aldı, önüne yeni bir parşömen çekti ve yazmaya başladı. "Edward Brigham Aldenberg. Grffindfor 5. Sınıf öğrencisiyim, aynı zamanda bina başkanıyım. Film izlemeyi ve müzik dinlemeyi çok severim. Kaliteli film ve müziklerin hepsi vardır bende. Ayrıca gizemli şeylere bayılırım, bu nedenle Kriptoloji dersine büyük ilgi besliyorum. Su kenarında otların üzerine uzanıp müzik dinlemek en sık yaptığım şeylerdendir." Parşömene son bir kez baktı, eksik bir şey yoktu. Ayağa kalkıp parşömeni profesöre verdi, ardından profesörün verdiği Kriptoloji'nin kullanım alanlarını araştırma ödevini aklının bir köşesine not etti ve derslikten ayrılıp kütüphanenin yolunu tuttu.

Kriptoloji, askeri önem taşıyan mesajlarda, kişiler arası iletişimde başkalarının öğrenmesi istenmeyen ses, görüntü, metin gibi mesajlarda, gizli devlet birimleri arası yazışmalarda, bankalar gibi önemli veri alışverişinin olduğu özel veya kamusal şirketlerde ve daha birçok alanda kullanılan bir bilim dalıdır.

Heather Alice Sweét

Heather Alice Sweét

Doğum tarihi : 01/04/93
Mücadele Tarafı : Yok / Ama babam Seherbazdı.
Evcil Hayvanı : Sweetpain

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePaz Haz. 07, 2009 9:49 pm

' Uyan Heather. '
' Gin gibi değil birazdan uyanır. '
' Biliyorum sadece erken uyansın dedim. '

Gözlerimi açtığımda bana bakan bir çift gözle karşılaştım. Alea her sabah olduğu gibi uyanmamı bekliyememişti. Onun koca kahverengi gözlerine bakarken gülmemi tutamadım. Alea benim gülümsemdiğimi farkedince gülümsiyerek geri çekildi. Beni izleyen gözleri hareket etmemişti. Onun bu bakışları altında yataktan kalkmak zordu. Dün gece geç saatte uyumuştum. Diğerleri uyurken Sihirli Banko kitabını bitirmiştim. Büyücü dünyasına özgü hoş bir romandı. Barking'ler artık bana romandan başka bir şey göndermeyi öğrenmelilerdi. Durmadan roman okuyarak nasıl bilgi sahibi olabilirdim bilmiyorum. Kızların beni beklediğini biliyordum. Kafamdan geçenleri merak ediyorlardı. Her zaman merak ederlerdi; ama alışmışlardı. Durmadan bir şeyler düşünürdüm. Buna alışmayanlar bana yaklaşmamalıydı. Kafamdan geçenler beni çok şaşırtırdı. İnsanlar bir hinlik düşündüğümü sanırdı; ama ben daha çok mantıksal hatalar üzerinden düşünürdüm. Bir kitabın sonunda onun açıklıklarını yakalardım. Böyle düşünmeyi seviyordum. Kendi fikirlerim doğmuş oluryordu.

Alea daha fazla bekleyemeyeceğini belli eden bir şekilde ökdürdü. Düşüncelerimden koparak ona baktım. Kahverengi gözleriyle bana bakıyordu. Onun kalkmam için beklediğine emindim. Kendi saçlarını kıvırmıştı. Benim zaten kıvırcık oılan saçlarıma bakarak gülümsüyordu. Çok zamanını almayacak bir şekil yapacaktı. Her gün bir kaç kere saçımı kurcalardı. Sonunda bir şekle girdiğini düşünürdü. Onun saçımla olan mücadelesini izlemek çok zerbkliydi. Sabahları bir kahve içerken aynadan Alea'ı izlerdim. Diğer kızlar yataklara dizilmiş bize bakarlardı. Sonunda bu anı tekrar yaşamak istediğime karar verdim. Ayaklarımı sıcak yorganımın altından çıkardım. Ayağa kalktığımda hafif bir başım döndü. Hemen toparlandı. Alea'a gülümsiyerek baktım. Oda bana gülümsedi. Hemen aynanın karşısına geçip oturdum. Köşeden sıacak kahve doldurdum. Kahvemi yudumlamaya başlayarak saçıma baktım. Hafifce yüzümü buruşturdum. Alea gülümsiyere arkama geçti. Elinde her zamanki saç fırçası vardı. Saçlarımı özenle taramaya başladı. Kızlara baktığımda Alea'nın arkasında dizilmiş gülüyorlardı. Onlara gülümsedim. Bir kaçı bana neden buna katlandığımı sormuştu. Bir bebek gibi oynanmak onalra göre değilmiş; ama ben öyle düşünmüyordum. Gerçekten iyi modeller çıakrtıyordu. Arada fazla kaçırsada çoğu zaman iyi iş çıkartıyordu.

Ortak salondan çıktığımda saçlarım arkadan dağnık topuz yapılmıştı. Kıvırcıkları özenle topuzdan aşağı sarkıyordu. Gene iyi iş çıkardığı bildiğinden Alea yanımda gülerek ilerliyordu. Ona veda ettim. Koridorlar içinde en sessiz olanına saptım. Biraz düşünmeye ihtiyacım vardı. Koridor boyunca sessizce yürüyecektim. Sonra bir yolunu bulur Kriptoloji dersliğine giderdim. Oraya geç kalmazdım; çünkü kahvaltı yapmayacaktım. Sessiz koridorda ilerlerken ışığın oynayışına baka kaldım. Camların içinden geçen ışık duvarda dans ediyordu. Gözlerimi ışığa çevirdim. İçimden renkleri sayıyordum. Gökkuşağının bütün renkleri oradaydı. Sarı, kırmızı, mavi, yeşil, ...

Saatin ilerlediğini görünce derse yetişmek için geri döndüm. Kafamı dinlemiştim; kriptoloji için oldukça dinç bir haldeydim. Güneş altın sarısı parlaklığına ulaşmak üzereydi. Sınıfa girdiğimde sınıf loştu. Profesör daha girmediği için bir kaç öğrenci dersliğin ortasında duruyordu. Hemen önlerden bir yer kapmalıydım. Dersi arkadan dinlemekten nefret ederdim. Dört yıldır sadece bir kaç kez arka sıralara oturmuştum. Diğerleri benim fazla inek olduğumu düşünüyorlardı. Aslında inek olmadığımı biliyorlardı; çünkü bir ineğe göre fazla sosyaldim. Genelde kendime güvenim herkezden yüksek mutlu bir kişiliğe sahiptim. Sadece derslerime titizlik gösterirdim. Zekam bu işte bana en büyük destekçiydi. Hafızam çok fazla bilgiyi bir arada tutabiliyordu. Kitapları her karıştırdığımda kendiliğinden bilgiler beni buluyordu. Daha önce Kriptoloji hakkında çok şey okumuştum. Bu dersi sabırsızlıkla bekli,yordum.

Profesör benim gibi düşüyordu; çünkü sınıfa hızla girmişti. Elimdeki kitapları bir kenara bırakarak hemen derse başlamıştı. Onu tanımamız için zaman tanımayacağı belliydi. Hızlı, atak, ders tutkunu olduğunu bilmemiz onun için yeterliydi sanırım. Siyah saçlarının altında oldukça güzel bir teni vardı. Gözleri gece mavisiydi. Yüzünde bir sevgi var gibiydi; sıcak bakışları bu sevgiyi tamalıyordu. Elleri bel hizasında bitişmişti. Gülümsiyerek anlatmaya başlamıştı. 'Kriptoloji çok zor bir bilimdir. Bu sınıfta sayılarla işi olmayanlar durmasın. ' Bir kaç öğrenci söylenmeye başlamıştı. Kimsenin sayıları sevdiği söylenemezdi. Ben sayılarla oynamayı severdim; ama bütün günümü sayılara vermezdim. Profesör'ün bunu tahmin edebileceğine şüphe yoktu. Bizden bütün günümüzü istediğini sanmıyordum. Sınıftaki uğultunun artması üzerine ince elini havaya kaldırıp susmalarını işaret etti. Gülümsiyerek konuşmasına devam etti.

' Günümüzde bankacılık; veya ticaretle ilgili işlerde kullanılsada Kriptoloji ilk olarak askeri alanda kullanılmıştır. Kendine has kodlardan oluşan bu bilime şifreleme bilimi denir. Muggle dünyasında önemli yer tuttuğu gibi büyücü dünyasının büyük bir kısmı bu bilimle ilgilidir. '

Öğrencilerin bir çoğu artık meraklanmaya başlamıştı. Çeşitli notları kod haline getirip başkalarının okumasını engellemek oldukça güzel olurdu. Birine yazdığınız aşk mektubunu sizden başkası okuyamadı. Tabi karşındaki bu bilimi bilmezse bazı sorunlar doğururdu. Bu yüzden öğrencielrin aralarında yazışıcakları türden bir eşy olduğunu düşünmüyordum. Daha önce kriptolojinin kelime anlamını araştırmıştım. Bu yunancadan gelen bir sözcüktü. Krip yunancada gizli anlamındaydı. Graf kelimesiyse yazı anlamını taşıyordu. Bu iki kelimenin birleşiminden kriptografi oluşmuştu. Bu halk arasında gizlenmiş yazı olarak biliniyordu. Profesör bu bilgilerimi tazeliyerek anlatmaya başladı. Derslikteki bir çok öğrenci artık sıralarında dik oturmaya başlamıştı. Bu kadın işini biliyor diye düşünmeden edemedim. Daha ilk ders olmasına karşın bütün sınıfın dikkatini toplamıştı. Kriptoloji dersleri ne kadar sayılarla alakalı olsada beklenen bir ders haline geleceğine emindim. Bu durumdan hoşnuttum. Benim gibi bir çok kişinin daha bu dersten sevgiyle bahsetmesi güzeldi. Profesör'ün anlattıklarını büyük bir ilgiyle dinliyordum. Tatlı İngiliz aksanı beni kendine bağlamaya yetmişti. Onda Velaa'lık olduğunu düşünmeye başlamıştım. Herkezi kolaylıkla etkileyebiliyordu; ama bundan emin değildim. Genelde velaa'lar sarı saçları ve beyaz tenleriyle ünlüydüler. Oysa bu kadın tam aksine siyah dalgalı saçları, esmer teniyle hiç tanıma uymuyordu.

Dersin sonu gelmişti. Oldukça üzülmüş bir haldeydim. Konuların bitmesini sitemiyordum; ama bir taraftanda durmadan bu derse girmek istiyordum. Sihir tarihi gibi bir derse gitmektense bu derslikte kalmayı tercih ederdim. Sanki Sihir Tarihi bütün eğlencesini Kriptoloji'ye vermişti. O yüzden bu kadar sıkıcı bir Sihir Tarihi bizi bekliyordu. Gözlerimi devirerek Profesör'ün bir kaç sözünü dinledim. Bizden son beş dakkada kendimizi anlatan bir yazı istemişti. Hemen parşomen tomarı çıkardım. Elime aldığım tüğ kalemle yazmaya başladım.

Heather Alice Sweét. Genelde bana Sweetpain derler. Arkadaşlarımın neden böyle dediğini aslında tahmin edebiliyorum. Ben oldukça neşeli biriyimdir; ama bir o kadar ciddi bir insanım.

Olmamıştı; bu yazı berbat gidiyordu. Profesör'ün beni böyle çağıracak hali yoktu. Neden ona böyle saçma şeyler yazdığımı bilmiyordum. İlgisini çekmek hoş olabilirdi; ama bu tersde tepebilirdi. Bu yüzden dikkatimi toplamalıydım. Sadece ciddi bir yazı yazacaktım. Adım, soyadım, nerde doğduğum gibi ufak şeyler. Bu klasik şeyleri yazmayı hiç sevmezdim. Beni doğduğum yere göre değerlendirmeyeceklerdi. Sonuçta ben şu anda burdaydım; önemli olanda buydu. Yapacak başka bir eşyim olmadığından kalemi tekrar mürekkebe batırdım. Bildiğimiz klasik şeyleri yazmaya başladım.

Heather Alice Sweét. Beşinci sınıf Ravenclaw öğrencisiyim. İngiltere/Londra'da doğdum. Babam seherbazdı. Annem Gelecek Postasında muhabirdi. Babamı bundan bir ay önce bir saldırıda kaybettim. Annem babamdan yaklaşık üç hafta sonra öldü. İki kardeşim. Erkek kardeşim şu anda dört yaşında. Kitap okumak en büyük tutkum. Özellikle araştırma konuları üzerinde çok dururum. Kriptoloji bir zamanlar üstlendiğim bir araştırma konusuydu.

Yazmakla işim bittiğinde kalemi parşomenin yanına bıraktım. Özenle kaldırdığım parşomenin üzerindeki mürekkebin kurumasını bekledim. Çabuk kurayacağını biliyordum. Acele etmek istemiyordum. Hemen dersten çıkmak çok sinir bozucu olurdu. Sihir Tarihi'ne biraz geç girsem kisme bir şey demezdi. Profesör'ün tahtaya yazdığı özeve baktım. Bizden bir sonraki ders için Kriptoloji'nin kullanım alanlarını istemişti. Bunun çok basit bir ödev olduğunu düşünüyordum. Bu akşam hemen yazabilirdim. Yaklaşık bir buçuk parşomen uzunluğunda yazacaktım. Böylece hem uzunluğu hoş duracaktı; hemde iyi bir ödev olacaktı. Parşomenimdeki yazılar kuruduğunda hemen katladım. Özenle katladığım parşomeni masaya bırakıp çantamı topladım. Sol koluma astığım çantayla Profesör masasına ilerledim. Parşomeni masaya bırakıp derslikten çıktım.

Heather Alice Sweét
    5.Sınıf
    Ravenclaw
    ~ Kriptoloji'nin Kullanım Alanları ~

• Eski Yunanistan’da, insanlar mesajları tahtaya yazıp üzerini mumla kaplarlardı. Böylece cisim kullanılmamış bir tablete benzerdi öte yandan mumun eritilmesiyle birlikte içindeki gizli mesaj okunabilirdi.
    • Herodotos’un bir hikayesine göre Pers saldırısının öncesinde saçları traşlanan bir kölenin kafasına yazılan uyarı mesajı, saçlarının uzaması sayesinde saklanmıştır. Bu sayede, mesaj dikkat çekmeden gerekli yere ulaşabilmiş, ulaştığında da kölenin saçları tekrar kesilerek uyarı okunabilmiştir.
    • Kızıl Derelilerin dumanlı mesajları.
    • İkinci Dünya Savaşı sırasında, New York’taki bir Japon ajanı (Velvalee Dickinson) oyuncak bebek pazarlamacısı kılığı altında saklanmaktaydı. Bu ajan, Amerikan ordusunun hareketlerini bebek siparişi içeren mektuplar içine saklayarak Güney Amerika’daki adreslere gönderiyordu.
    • Özellikle 1960′larda mor ötesi boya ile yazı yazabilen sprey ve kalemler moda idi. Bu kalemlerin yazdığı yazılar, sadece bir mor ötesi ışıkla görülebiliyordu.
    • Ron Howard’ın Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminde, John Nash gazete ve dergilerde gizli mesajlar aramaktadır.
    • Kurtlar Vadisi’nde Polat Alemdar gazete ilanlarına bakarak şifreli mesajları okumaktaydı. (Gerçek yaşam olmasa bile istihbaratçılar hala bu yöntemi kullanıyor.){Özellikle Eklemek İstedim}
    Bilgisayar Dünyasında Kullanımı ;
    Bilgisayarla Kriptografi iki temel prensipten yararlanmaktadır. Birincisi sayısallaştırılmış görüntü veya ses kaydedilmiş dosyaların içeriklerinin, görüntü veya ses kaydına zarar vermeden bir dereceye kadar değiştirilebilmesidir. Diğer prensip ise, insanların görüntü, renk ve ses kalitesindeki ufak değişiklikleri fark edememesidir.
    • Veri içine veri gömmek.
    • Resim, ses ve video gibi verilerde dosya boyları çok büyüktür. Öte yandan, seste ve görüntüdeki küçük bozuklukları insan beyni fark edemediği için, kasıtlı olarak periyodik bozukluklar şeklinde dosyanın içine başka bir dosya saklanabilir.
    Kısaca özetlemek gerekirse Kriptografi ; bilgiyi,veriyi gözlerden saklama sanatı diyebiliriz.
Lora O'Devine
Gryffindor V. Sınıf
Gryffindor V. Sınıf
Lora O'Devine

Mücadele Tarafı : Fikirlerin değil, insanların insanı.
Sihirsel Soy : Safkan.
Evcil Hayvanı : Örümcekleri var. Epey.

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePtsi Haz. 08, 2009 3:47 pm

Cadı, kriptoloji dersliğine, daha günün ilk dersinden, bitkin bir gülümsemeyle adımını attığında esnemesini bastırmaya çalışıyordu. Ağzıyla dudaklarına baskı yaparak bunu engellemeyi başardıktan sonra, zaten dağınık saçlarını biraz daha karıştırarak sınıfın ortasına doğru ilerledi. Gözüne kestirdiği boş bir sıraya doğru ilerlerken bir kez daha esnedi ve ‘esneme laneti’ adında bir uğursuzluk büyüsünün olup olamayacağını sordu kendisine. Tamam. O akşam geç yatmıştı ama en azından sabah, biraz daha uyayabilmek adına kahvaltısından feragat etmişti. Midesinin daha şimdiden guruldamaya başladı düşünüldüğünde, buna değmesi gerekirdi. Ama gitmek istediği sıraya ulaşıncaya kadar çenesinin birkaç defa kopma tehlikesi atlatması Hogwarts’ın o muhteşem kahvaltılarından birini boşuna kaçırdığının bir göstergesiydi. Yüzünü buruşturarak sıraya oturdu. Masanın üstüne koydu haki renkli, muggle işi sıradan sırt çantasına kollarını doladı ve başını çantaya koydu. İlk dersten önce uyumak iyi olmasa bile, ilk derste uyumaktan kesinlikle daha iyiydi. Hem başını ellerinin arasına gömmemiş olsa bile uyanık kalabileceğinden umutlu değildi, sınıfın loşluğu bu konuda hiç de yardımcı olmayacaktı.

Kapının kendinden emin gıcırtısını duyduğunda, mavi gözlerini hızla kırpıştırarak kalktı. Nerede olduğunu anlaması için birkaç saniye geçmiş göründü. Dudaklarını büzüp gözlerini ovuşturdu cadı. Sonrasındaysa bütün dikkatini profesöre yöneltti. Onun dersine ilk defa giriyordu, kriptolojiyi ilk kez beşinci sınıfta görüyorlardı çünkü. Ama ilk defa girdiği diğer derslerin aksine en azından konusunu biliyordu bu sefer. Kriptoloji, şifre birimi… Krypt, giz gibi bir anlama geliyor olmalıydı Latincede. Bir süre sonra profesör de bunları anlatmaya başlamıştı zaten. Lillian da sınıfın geri kalanının böyle yaptığını fark ettiğinde o da not tutmaya başladı. Not defterleriyle, tükenmez kalemlerle büyümüş birine göre tüy kalemlerin ve parşömenlerin kullanışsızlığının da etkisiyle birkaç cümleyi kaçırmasına rağmen yeterince şeyi not etmişti. Kriptoloji ikiye ayrılıyordu, kriptografi şifreyi yazımıyla ilgilenirken kriptoanaliz de şifreli yazıların çözülmesi konusuyla ilgileniyordu, teknoloji gelişince banka işlemlerinde kullanılmıştı, falan filan. Profesörlerinin elektronik kelimesini doğru söylemesinden ve online bankacılık işlemlerinin ne olduğunu bilebilmesinden etkilenmeden edemedi. Aynı cümlede geçen dinamik bilgilerin ne olabileceğini, muggle doğumlu olmasına rağmen, kendisi bile bilmiyordu. Profesörün yazdıklarını hızla not etmeye devam etti, bir yandan da parmaklarına bulaştırdığı mürekkebi temizlemek için tuvalete giderse sonraki derse yetişip yetişemeyeceğini düşünüyordu.

Not etmeye devam ederken esnemeye bile vakit bulamamış Lillian, profesör konuşmayı bitirdiği saniye bunun acısını çıkartırcasına esnedi. Bu sene profesörler hızlı başlamayı kafalarına koymuş görünüyorlardı, sene sonunda da şu kahrolası SBD’leri vardı zaten. Bir kez daha esnerken kol saatine kaçamak bir bakış attı, daha on dakika vardı. Esneyen tek insanın Lillian olmamasıyla insafa gelmiş profesör onları rahat bırakırdı belki? Profesör, onlardan kendilerini tanıtmalarını istediğindeyse yüzünü buruşturup belli belirsiz bir inilti koydu. Uykusu vardı ve arkadaşlarının çoğunun on bir, onunsa yedi yaşından beri yaptığı o klasik şeyi bir daha yapmak istemiyordu. Acaba profesörler gerçekten okuyorlar mıydı tüm kâğıtları ya da okuduklarının ne kadarı akıllarında kalıyordu ki? Az önce kapattığı mürekkep okkasını isteksizce açtı ve önüne boş bir parşömen çekti. Dersin bitmesine on dakika vardı daha, çabucak bir şeyler yazarsa kafasını sıraya koyup birkaç dakika daha kestirebilirdi belki.

Ailem tam adımın Lilly Anne Rebecca Brandon olduğunu söyler ama nüfusta Lillian Becky Brandon olarak geçiyorum, çoğunluk bana Lillian der. Beşinci sınıf Gryffindor öğrencisiyim ve muggle doğumluyum. İçinde Merlin’in geçtiği deyimler duyduğumda hâla bocalıyorum. Annemle babam ayrı ama yaz tatilinden önce değillerdi, bu yüzden okula bu sene biraz geç gelmek zorunda kaldım. Kriptolojiyle pek bir tanışıklığım olduğunu söyleyemem ama gazetelerdeki bu konuyla ilgili bulmacaları çözerdim en azından.

Çabuk bitirebilmek için hızla ve dağınık bir dikkatle yazarken gömleğine sıçramış bir damla mürekkebe küfretti içinden. Mürekkebi kurumadan çıkartmak için cüppesinin cebinde bulduğu bir peçeteyle lekeyle inatlaşmaya başladı. Birkaç dakikanın ardından, peçeteye ihtiyacı olmadığını, bir cadı olduğunu ve gömleği basit bir asa hareketiyle temizleyebileceğini hatırladı ama diğer öğrenciler kâğıtlarını teslim etmeye başlamışlardı bile. Bir kez daha küfretti bu sefer içinden söylemeye zahmet etmeyerek ve hemen ardından, yanındaki çocuğun kınayan bakışlarını yok saymak zorunda kaldı. Diğerleri gibi parşömen rulosunu eline aldı ve profesörün masasına bıraktı. Geri döndüğünde hokkayı, tüy kalemi ve ders notlarını çantasına dikkatsizce sıkışmaya başladı. Dersin bittiğini düşünürken, profesörleri bir ödevlerinin olduğunu açıkladı. Ne olduğu anlaşılamaz bir homurtu koyan Lillian, daha ilk günden verilen ödeve lanetler okuyarak sınıftan çıktı.
x

Kriptoloji'nin Kullanım Alanları

Muggle dünyasında, bu bilimi ilk kez Mısır’da kullanmıştır ki iki toplumun barış içinde yaşadığı düşünülürse büyücülerin bu yöntemin ne kadar kullanışlı olduğunu fark edişi de hemen hemen aynı dönemlere rastlar. Muggleların savaş sırasında gizlice iletişim kurmak için kullandığı bu bilimi büyücülerin kullanmasındaki amaç ise yaptıkları çalışmaların gizli kalmasıı sağlayabilmek ve ellerinde şifreyi çözmek için gereken anahtardan olan çırakları hariç kimsenin okumamasını garantilemekti. Çivi yazısı ve hiyerogliflerde de şifreleme biliminin kullanıldığı anlaşılmıştır. Kriptolojinin kullanıldığı en önemli şeylerden birisi kriptekstir. (kriptoloji+kodex.) Bu aletin içine bir papirüs konurdu ve tasarımı gereği, eğer alet zor kullanılarak açılmaya çalışılırsa kripteksin içindeki asidik sıvı kâğıda etki eder ve belge ortadan kaybourdu. Bir muggle icadı olarak bilinen kripteks, -sanılanın aksine Da Vinci değil – tapınak şövalyeleri tarafından kullanılmıştır. Tapınak şövalyelerinin başı olan Arthur’un eğitmeni olan büyücü Merlin’in de bu icatta büyük bir payı olduğu bilinmektedir. Papirüs bir ay sirkede kalsa bile başına gelmeyen bir maddedir ve onu çok kısa sürede eritebilen sıvının Merlin’in kazanından çıktığı bir gerçektir. Bunun dışında aynı aletin bir büyüye maruz kaldığında da işe yaramasını sağlayan bir tılsım koyduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Kriptoloji, ilk kullanımından bu yana çok gelişmişse de, onun kullanım alanı bugün çok da değişmemiştir. Mugglelar tarafından bankalarda, askeriyede, istibharatta ve ‘bilgisayar’ adı verilen aletle kullanılmaktadır. Büyücüler de aynı şekilde yapılan araştırmaların gizli tutulmasında, bakanlıklar arası çalışmalarda vs. kullanılır.

Lillian Brandon
Gryffindor 5. Sınıf

* Hayal gücü de var ödevde, umarım sorun olmaz.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePtsi Haz. 08, 2009 9:12 pm

Kyle bu dersi almak istemiyordu aslında, ancak S.B.D'lerinde bu dersten de sorumlu olduklarını öğrenmişti. Sıkıla sıkıla kapıdan içeri adımını attığında sınıfın kasvetli havası zaten yorgun olan bedenini iyice yormuştu. Kriptoloji bilimini biliyordu aslında, yani bunun için neden ek bir ders koyulduğunu anlamıyordu. Sıraya oturduktan sonra yeni profesör kısaca kendini tanıttıktan sonra hemen kriptolojinin ne olduğunu anlatmaya başladı. Kyle bir yerden sonra dersten koptuğunu farkedince dinlemeyi bırakmaya yeltendi. Ancak ilk dersten profesörün gözünde kötü bir imaj bırakmak olurdu bu. Dinlemese bile dinliyormuş gibi görünmeye çalıştı. Tüy kalemiyle önündeki parşomene bir şeyler karaladıktan sonra ara ara öğretmeni seyretmeyi sürdürdü. Dersin bitiminde profesörleri kendilerini tanıtan, ve kriptolojiyle ilgili bir ödevi içeren bir parşomen istedi. Kyle bunları not ettikten sonra eşyalarını çantasına attığı gibi sınıfı terketti.

Kyle Matthew Miller
5. sınıf Slytherin öğrencisiyim. Safkan bir büyücüyüm. Ailem Miller Kaymakbiraları'nın sahibidir. Kriptolojiyle ilgili daha önceden duyduğum birkaç şey dışında ilgilendiğim söylenemez. Ancak konusu hakkında bilgi sahibiyim.

Ödev
İlk olarak Mısır'da kullanılmaya başlanılan kriptoloji bilimi yakın bir zamanda bütün dünyada gizli bir iletişim aracı olmuştur. Özel mesajlaşmalarda, askeri alanlarda ve daha gizlilik gereken bir çok alanda kullanılmıştır. Kripteks ise kriptoloji biliminde kullanılan en yaygın özelliktir. Oldukça itinayla tasarlanmış bir alet olan kripteks eğer şifre bilinmiyorsa, içindeki belgeyi düşmanın eline vermez.
Daniel Jacob B. Black

Daniel Jacob B. Black

Doğum tarihi : 23/07/95
Mücadele Tarafı : Karanlık Taraf
Evcil Hayvanı : Çapkın Prens, DJ, Danny Jake vs.

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimeSalı Tem. 07, 2009 5:48 pm

Şekerlemelerin mayhoş tadı, kaymak birasının cezp edici kokusu ve tembelliğin verdiği vazgeçilmez his, DJ’i Slytherin ortak salonunda tutmaya yetecek şeylerdi. Günün ilk saatinde Kriptoloji dersi vardı ve DJ bu dersi iple çekiyordu. Fakat şimdi tembellik yapma gibi bir isteği de doğmuştu. Belki bugün dersleri asıp keyif yapabilirdi. Hayır, bu dersi kaçırmamalıydı. Günlerdir bekliyordu, şimdi de bu beklentiyi hiçe sayarsa, daha sonra kendisini lanetlemesi için Merlin’e yalvarabilirdi. İstemeyerek de olsa yatağından kalktı ve elini yüzünü yıkayıp günlük cüppesini giydi. Slytherin’in arması cüppesinin üzerinde parıldıyordu adeta. DJ gururla aynada kendisine baktı. Slytherin’e seçilebilecek kadar asil biri olmayı başardıysa, Merlin’den daha fazla bir şey istememeliydi. Zaten istemiyordu da, kendi başının çaresine bakıyordu. Lanet olasıca hayatı için de kimseyi sorumlu tutmuyordu, kimseyi sorgulamıyordu. Umurunda değildi, şimdi Hogwarts’taydı, ait olduğu yerde. İsteyebileceği her şey asasının ucu kadar yakınındaydı. Bir ailesi olmasın, tatillerde kalacak bir yeri, arkadaşları ve bir mirası olmasın! Asla umursamıyordu. Büyü gücü vardı, bir metamorfmagustu, Rahibe Valerie vardı, Steve, Kyle ve Kevin vardı. Düşüncelerine dalıp gitmişken birinin ona sertçe omuz atıp geçtiğini fark etti. Slytherin yedinci sınıf bir kızdı bu. Kızlar, nefret edilesi yaratıklar. Fakat onlarsız da olmazdı. Elbet bir gün bir kıza muhtaç olacaktı DJ de. Şimdilik öyle bir durum söz konusu olmasa da, o günün bir gün geleceğini içten içe biliyordu. İple çektiği söylenemezdi.

Uyuşuk ve uykulu bir biçimde Kriptoloji dersliğine girdi. İçerisi loş bir ışıkla aydınlanıyordu. Aman ne güzel! Uykuluydu zaten, bir de loş bir ortamda daha beter uykusu gelirdi. Tabi ders heyecan verici gözüküyordu. Belki de o kadar eğlenirdi ki uyumaya fırsat bulamazdı. Evet, bu seçenek çok daha cazipti. Çantasından bir defter çıkardı ve bir şeyler çiziktirmeye başladı. İlginç bir fontta isimlerinin baş harflerini yazdı ve bir anda sıkılarak defteri çarparak kapattı. O sırada da profesör içeri girmişti zaten. Bir süre sınıfı süzdü ve sonra kendini tanıttı. Elbette ki DJ dinlemiyordu. Profesörün kim olduğu umurunda değildi. Artık derse geçsin istiyordu. Profesör sanki onun düşüncelerini okumuş gibi Kriptoloji bilimine giriş yaptı. Kriptoloji diğer tüm bilimlerden çok daha ilgi çekici geliyordu şimdi DJ’e. Zaten şifrelerle, gizli şeylerle ilgilenmeyi severdi. Tabi bir süre sonra bu da onu sıkardı ama şimdilik derse konsantre olabilmişti. Ortamın büyüsünün kaçmasını da istemiyor gibi görünüyordu. Profesör bir süre sonra Kriptoloji’nin kelime anlamına geçti. Zaten her şeyin sırrı isminde yatardı. Kriptoloji de öyle bir şeydi işte. DJ öncekinin tam tersine profesöre hayranlıkla bakarken dersin son on dakikasının geldiği belirtildi. Profesör bu kez onlardan kendilerini tanıtmalarını isteyen bir yazı istedi. İşte bu felaketti! Kendini tanıtmaktan nefret ederdi DJ. Hem tanıtacak neyi vardı ki? Kim olduğunu hiç kimsenin bilmesini istemiyordu. Fakat başka seçimi yoktu tabi. Profesörler ne derse yapmak zorundaydı. Tabi onların şerrine rastlamak istemiyorsa. Defterinden bir sayfa koparıp tüy kalemini mürekkebe batırdı.

“Ben Daniel Jacob Benjamin Black. Slytherin beşinci sınıf öğrencisiyim, safkanım. Bir ailem yok. Beni genç bir rahibe büyüttü. Hogwarts’a gelmeden önce bir Katolik okuluna gidiyordum ama inançsız bir çocuk olduğum söyleniyor. Hatta şeytanın oğlu olduğumu iddia edenler bile var. Londra’da doğmuşum. Şekerlemelere, çikolataya ve alkollü içkilere bayılırım. Bayanları istisnasız seviyorum. Vegas Bisca’ya bayılıyorum."

Kısa sürede yazıp bitirmişti. Çünkü yazacak fazla şeyi yoktu zaten. Bu kadarı her zaman yeterli olmuştu. Kağıdı katlarken profesörün verdiği ödevi duydu. Kolay ve zevkli bir ödeve benziyordu. Zaten bugün Kriptoloji hakkında bir sürü şey öğrenmişlerdi. Ödev o kadar da uğraştırıcı olmazdı herhalde. Tüy kalemini ve defterini çantasına özensizce tıktıktan sonra ders zilinin çalmasını bekledi. Bazıları hala kağıtlara kendileri hakkında bir şeyler yazmakla meşguldü. Yazacak o kadar çok şeyi nereden buluyorlardı ki? Ah evet, bazılarının anlatacak mutlu anıları vardı. DJ buruk bir gülümsemeyle kağıdını profesörün masasına bıraktı ve zil çalar çalmaz da çantasını sırtına atıp sınıftan ayrıldı. Kendisinden utanıyordu. Yazacak mutlu bir anısı bile yoktu. Her şeye rağmen, asasını sallamaya devam etmeliydi tabi(*).

(*): Asasını sallamaya devam etmek, yoluna devam etmek veya hayatına devam etmek anlamında kullanılmıştır. Karakterimin en sık kullandığı sözlerden biridir.

---

~~Kriptoloji'nin Kullanım Alanları~~

Kripto teknikleri genelde yazıyı daha önce hazırlanmış bir algoritma ile şifreli bir metin haline getirir. Askeri ve istihbarat işleri dahil kriptoloji iletişim materyallerinin kullanıldığı her alanda gizliliği sağlamak için kullanılır. Muggle dünyasında ilk kez Mısır’da kullanılmıştır. Kriptoloji’nin kullanım alanlarından bilindik bir örnek, telsiz. Ses önce şifrelenir karşıya gönderilir orda şifre açılır ve ses araya başka bir kullanıcı girmeden güvenli bir şekilde teslim edilmiş olur. Kriptoloji’den türeyen bir başka şeyse Kriptekslerdir. Kripteksler gizli iletileri saklamakta kullanılan taşınabilir birer kasadır. Kriptoloji ve Kodeks sözlerinden türemiştir.

~DJ Black~
Caroliné Lexie Cloutier

Caroliné Lexie Cloutier

Doğum tarihi : 07/08/93

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimeCuma Tem. 10, 2009 7:02 pm

"Uyan artık Lexie, hadi!". Sarsılmamla beraber gözlerimi açmıştım. Kısa süren bir şaşkınlıktan sonra neler olduğunu anca kavrayabilmiştim. Katie başımda dikilmiş beni sallıyor bir yandanda uyandırmaya çalışıyordu. 'Bu şekilde uyanmam şartmıydı?' diye düşünmeden edemiyordum. Gözlerimi açtım ve Katie'ye uyandığımı ve gidebileceğini belirten hareketlerde bulundum. Katie de bunu anlamış olacakki yatakhaneden çıktı. Şimdi yatakhanede yalnızca kendimin kaldığını görebiliyordum. Yine geç kalmış olacaktım. Buna rağmen umursamadım ve kahvaltıyı gözden çıkararak ağır ağır hazırlanmaya başladım. Lavaboya girip kendime gelmek için suratıma su çarptım, daha sonra dişlerimi fırçaladım ve cüppemi üzerime geçirdikten sonra ders için gerekli olan tüm malzemeleri yanıma aldım. Bugünün ilk dersi Kriptoloji idi. Açıkçası çok sevdiğim bir ders sayılmazdı. Özellikle günün ilk saati hiç çekilmediğini düşünüyordum. İsteksiz bir şekilde dersliğe doğru ilerledim. Herkes çoktan yerini almıştı bile. Bende kimseyle göz teması kurmayarak kendime boş bir yer buldum. Arkamdan bir kaç kişi daha geldikten sonra sınıf dolmuştu. Profesör tüm sınıfa bir göz attıktan sonra derse başlamıştı. " Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu. Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik ,online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır.". Profesör'ün söyledikleri başımda adeta yankılanıyor gibiydi. Dediklerinden pek bir şey anladığım söylenemezdi. Parmaklarımı istemsiz bir şekilde sıraya vuruyordum. Profesör farketmiş olacakki bana sert bir bakış atmıştı. İlk başta nedenini anlayamasamda daha sonra buna hemen son verdim. Profesör devam etti. "Yunanca Kryptos Logos yani Gizli Kelime tamlamasından ismini almaktadır. Kriptografi Yunanca gizli anlamına gelen ''kript'' ve yazı anlamına gelen ''graf'' dan türetilmiştir. Kriptografia ise şifre yazımıdır...". Çok sıkıldığımı hissediyordum. Kahvaltı yapmadığım için yavaş yavaş başımda ağrımaya başlamıştı. Bu nedenle bir an önce dersin bitmesini istiyordum. Çok fazla zamanda kalmamıştı zaten. Sınıfa göz attığımda çoğu kişinin benim durumumda olduğunu farkettim. Bu bana moral vermişti. Yoksa sorunun yalnızca bende olduğunu düşünecektim...

Dersin bitmesine on dakika kalmıştıki Profesör bizden kendimizi bir parşömene yazarak tanıtmamızı istemişti. Bunun üzerine tüy kalemimi ve parşömen kağıdımı sıranın üzerine çıkarttım. Ne yazacağımı kafamda tasarlıyordum. Kendimi tanıtma konusunda pek iyi sayılmazdım çünkü. Sınıfa baktığımda herkesin çoktan başlamış olduğunu farkettim. Bunun üzerine bende zaman kaybetmeyerek tüy kalemimi mürekkebine batırdım ve yazmaya başladım;

'Adım Caroliné Lexie Cloutier. Slytherin 5. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca safkanım. İngiltere'de doğdum ve orada yaşıyorum. Müzik dinlemeyi, kitap okumayı severim. Arkadaşlarım fazla inatçı olduğumu savunur..."

Kısa kesmek istemiştim. Fazla ayrıntıya girmenin gereği olmadığını düşünüyordum. Benim gibi herkes yavaş yavaş bitirmeye başlamıştı. Kimsenin çok uzun yazmadığını görebiliyordum. Herkes benim gibi düşünmüş olsa gerekti. Profesör herkesin bitirdiğini görünce son olarak ödev verdi. Tam o sırada ders bitmişti zaten. Malzemelerimi toplayarak derslikten çıktım. Gidip bir şeyler atıştıracaktım. Aç olduğumu hissedebiliyordum. Başımın ağrısıda artık iyice şiddenlenmişti zaten. Daha sonra da ödevimi yaparım diye düşünmüştüm...

---

~Kriptolojinin Kullanım Alanları~

Caroliné Lexie Cloutier~
Charlotte Mabelle Xanei

Charlotte Mabelle Xanei

Doğum tarihi : 16/10/93
Mücadele Tarafı : Sız ^^
Evcil Hayvanı : Belle , Mabel , Chotte , Charl , Cha-Cha

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimeC.tesi Tem. 18, 2009 5:39 pm

“ Hayır! “

Charlotte yatağında sırtüstü yatmış hızlı hızlı soluyordu, sanki koşup da soluk soluğa kalmıştı. Çok canlı bir rüya görmüş, çığlık atmamak için ellerini yüzüne bastırmış halde uyanmıştı. Geçen gün düşüp daha sonra fark ettiği kolundaki çizik, birisi az önce tenine kızgın bir tel bastırmış gibi alev alev yanıyordu. Doğruldu, bir eli hala kolundayken, diğeriyle yanağına akıp gözlerini bulanıklaştıran gözyaşlarını silmişti. Gözlerini sildiğinde, pencerenin dışındaki yakıcı ışınları olmayan güneşin perdelerden süzülen parlak ve açık sarı-turuncu ışığıyla aydınlanan kızlar yatakhanesi netleşti. Charlotte parmaklarını yeniden kolundaki çiziğe götürdü. Hala acıyordu. Geçen geceden kalma lambayı söndürdü, yataktan mahmur mahmur kalktı, bütün yatakları geçti, kızların ortak kullandığı aynanın karşısına gidip kendine bir göz attı. On beş yaşında uyku sersemliğiyle her tarafı şişmiş bir kızda ona baktı. Karışık ve darmadağın, kahverengi saçlarının altındaki güneş ışığıyla parlayan yeşilimsi ela gözlerinde şaşkın bir ifade vardı. Yansımadan kolundaki çiziği daha yakından inceledi. Çizik normal görünüyordu, ama yine de acıyordu. Charlotte uyanmadan önce gördüğü rüyayı hatırlamaya çalıştı. Öyle gerçek gelmişti ki… Tanıdığı üç kişiyle tanımadığı bir kişi vardı… Tüm dikkatini topladı, kaşlarını çatarak hatırlamaya çalıştı. Gözlerinin önüne karanlık bir odanın loş görüntüsü geldi… Şöminenin önündeki kişi abisiydi… Annesinin uçuşan saçları ve güzel çığlığı… Babasının buruşmuş yüzü ve… Başka biri daha vardı. Düşüncesi bile midesinde bir buz kalıbı varmış gibi hissetmesine yetiyordu. Gözlerini sımsıkı yumarak odanın kenarındaki o şeyin neye benzediğini hatırlamaya çalıştı, ama nafile… Bütün bildiği, o şeyin koltuğun arkasında saklandığı ve onun sessizce bir şeyler fısıldadığıydı. Korkudan kasılıp kalmış, bu kasılmada onu uyandırmıştı… Yoksa onu uyandıran, çiziğin acısı mıydı? Her şey birbirine karışıyordu. Ellerini yüzüne kapadı, yatakhanenin görüntüsünü silikleştirerek o geceye ait evinin salonunun resmini zihninde tutmaya gayret etti. Ama bunun, avucunun içinde su tutmaya çalışmaktan farkı yoktu. Charlotte ayrıntıları zihninde tutmaya çalıştıkça, onlar da çabucak akıp gidiyorlardı…

Hemen kalkıp giyinmeye başladığından Charlotte öylesine dalgındı ki, eteği yerine gömleğini geçirmeye çalıştığını fark edebilmesi için epey vakit geçmesi gerekti. Sonunda bütün giysilerini bedeninin doğru yerlerine geçirmeyi başardıktan sonra, hemen gidip rasgele bir şeyler atıştırdı. İştahının olmadığını neredeyse yarım saat sonra anladıktan sonra çantasından ders programını çıkardı ve ilk dersin Kriptoloji olduğunu anladığında kısa bir ‘of’ çekti. Hemen kendini kalabalık koridora attı ve herkesi iterek yoluna devam etti. Aklı kurcalandığında bir kenara geçip çantasına baktı ve kitabını unuttuğunu gördü. Hemen kitabını almak için beşinci kata koşmuştu. Kesinlikle geç kalacağından emindi. Acele ediyordu ama kalabalık nedeniyle ne kadar koşsa da olmuyordu. Sonunda kitabını hızlıca çantasına atıp ders için ikinci kata koşmaya başladı. Görünüşe göre çokta geç kalmamıştı. Hemen sınıfa girdi ve güneş nedeniyle boş kalan duvar kenarında bir yere geçti. Çantasını rasgele attıktan sonra sıraya gömüldü ve nefesini düzenledi. Sonunda başını kaldırdığında profesörün kendini tanıttığını görmüştü. Bunların kısa geçilmesi taraftarıydı ve zaten öyle olunca da sevindi. Profesör kriptolojinin kelime anlamından bahsediyordu – ki bu Charlotte için çocuk oyuncağıydı yazın buna bakmıştı. Profesörü ders boyu dinlememişti çünkü aklı gördüğü rüyadaydı. Daha dokuz yaşındayken o gece evlerinin salonunda işkence gören annesi, babası annesi ile babasını işkence eden abisi ve kendisinden başka kimsenin olmadığını zannediyordu – ki görünüşe göre yanılmıştı. Aslında gördüğü şeyde hayal ürünü olabilirdi. Ama işini şansa bırakmazdı. Belki de o şey abisine her ne yapıyorsa annesi ile babasını öldürmesini sağlıyordu. Peki, Charlotte abisini parçaladıktan sonra o şey ne olmuştu? Ondan sonra bir hafta şok geçirmişti dolayısıyla da dikkat edememişti. Sonunda profesörün bir parşömene kendilerini tanıtmalarını istediğini duydu. Hemen çıkardığı bir parşömene bir şeyler karaladı. En sevmediği şeyi istemişti ondan. Kendini tanıtmasını – ki bu çok zordu. O kendini asla tanımlayamamıştı. Basit düşünmeye çalışarak sonunda bir şeyler yazdı.

'Adım Charlotte Mabelle Xanei. Ravenclaw beşinci sınıf öğrencisiyim. Sınıfta aktif olmayan ama ödevlerini ve dersini her zaman ön planda tutan birisiyimdir. O nedenle beni derste kendi köşesine çekilmiş olarak görürseniz şaşırmayın. Genellikle zeki olduğum söylenir ancak zeki olduğumu düşünmüyorum. Kriptoloji dersi uygulamalı olmasa da en sevdiğim derslerdendir.'

Herkes ondan önce bitirmişti – ki zaten bunu bekliyordu. Asla böyle şeyler yazmayı becerememişti. On dakikada birkaç cümle zor karalamıştı parşömene ama umurunda değildi. Zil çaldığı an parşömeni profesöre verip kalabalık koridora ilk çıkanlardan oldu.

'ÖDEV

Charlotte Mabelle Xanei
Ravenclaw 5. Sınıf
Kriptoloji Ödevi

Elektronik ortamların gelişmesi ile insanlar birbirleriyle iletişim kurmak için en çok e-posta tarzı hızlı araçları seçer ve iletiler atmaya başlarlar.. Bu iletiler bir çok bilgisayardan geçmektedir. A kullanıcısından B kullanıcısına gittiğinde daha önce açılıp okunmadığını veya açılıp üstünde değişiklik yapmadığını bilemeyiz. Bu yüzden devreye kriptolama girmektedir. Kripto teknikleri genelde bu yazıyı daha önce hazırlanmış bir algoritma ile şifreli bir metin haline getirir. Örnek olarak buna Sezar şifresi diyebiliriz. Bir başka iletişim tekniğini göz önüne alırsak, örneğin telsiz haberleşmelerinde de buna benzer sistemler kullanılmaktadır. Ses önce şifrelenir karşıya gönderilir orda şifre açılır ve ses araya başka bir kullanıcı girmeden güvenli bir şekilde teslim edilmiş olur. Dikkat edeceğimiz gibi kriptoloji iletişim materyallerinin kullanıldığı her alanda gizliliği sağlamak için kullanılmaktadır (ses, görüntü, metin v.s ). Askeri ve İstihbarat işlerinde de kullanılır.'
Joshua Antûnez Láerod

Joshua Antûnez Láerod

Doğum tarihi : 08/08/91
Mücadele Tarafı : Ruhunun karanlığı ile mücadele ediyor.
Evcil Hayvanı : Josh

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePaz Tem. 19, 2009 9:12 pm

Günün ilk ışıkları gökyüzünde hayat bulurken , ben çimenlikte kitap okuyordum . Karanlık Sanatlara Karşı Savunmanın İncelikleri adındaki kitabı neredeyse yarılamıştım . Ve yaşıma göre savunmada çok ilerlediğimi düşünüyordum . Fakat ; abim izin verse karanlık sanatları da öğrenmeye başlamak istiyordum . Doğrusu onların sanatlarını bilmeden savunmasını yapmak yeterince iyi olmazdı . Ama bana hep , daha zamanın var diyor ve geçiştiriyordu. Ben de üstelememek için elimden geleni yapıyordum . Zaten bana karanlık sanatı da en iyi öğreticek kişi abimdi . Okuduğum sayfayı ayraçla kapattıktan sonra saate göz gezdirdim . Çok az bir zaman kalmıştı 'Kriptoloji' dersi birazdan başlayacaktı . Kitaplarımı elimde topladıktan sonra sınıfa doğru yola koyuldum . Sınıfa girdiğimde çoğu öğrenci yerlerini almış gibi görünüyordu. Bense tek boş kalan sıraya oturup profesörü bekleyenler kervanına katılmıştım. Çok geçmeden profesör kapıdan içeri girmiş ve hızlıca kendini tanıtmıştı. Bu dersi sadece 5. sınıfta gördüğümüz için doğal olarak profesörü tanımıyorduk . Ama profesör tanışma merasimini fazla uzatacağa benzemediği için hemen derse geçmişti bile ;

' İlk olarak Kriptolojinin ne olduğunu size kısaca açıklayayım çocuklar . Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Kriptoloji bilimi kendi içinde kritografi ve kriptoanaliz olarak farklı branşlarda incelenilmektedir. Kriptografi şifre yazımıdır. Başlangıç itibariyle daha çok askeri alanlarda bu bilimi ihtiyaç duyuldu. Kriptoanaliz ise; bir şifreleme sistemini veya sadece şifreli mesajı inceleyerek, şifreli mesajın açık halini elde etmeye çalışan kriptoloji disiplinidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişmesiyle elektronik ,online banka işlemleri, dinamik bilgilerin şifrelenmesiyle kullanılmaktadır. '

demişti. *Enteresan .. diye geçirdim içimden ve tam bu sırada aklıma türlü düşünceler belirmişti. *Şifreleme bilimi..Ummm , demek ki Gringotts bu bilimle kasaların güvenliğini sağlıyor.. Vay anasını ... diye geçiriyordum içimden . Fakat ; profesör gerçekten durmak bilmiyordu . Hemen ikinci cümlesini kurmadan önce sınıfta biraz volta atmaya başlamıştı. Voltasını kestikten sonra cümleyi devam ettirerek ;

' Evet çocuklar ikincisi Kriptolojinin kelime anlamı ... Yunanca Kryptos Logos yani Gizli Kelime tamlamasından ismini almaktadır. Kriptografi Yunanca gizli anlamına gelen ''kript'' ve yazı anlamına gelen ''graf'' dan türetilmiştir. Kriptografia ise şifre yazımıdır.'

demiş ve tahtaya ödevi belirtmişti . Bir de bizden derse başlamadan önce istediği kendimizi tanıtma etkinliğimiz vardı . Kitaplarımın arasından bir parşomen çıkarıp tüy kalemin cızırtılı git gelleriyle yazmaya başladım ;

' Josh Wayne Laerod . Ravenclaw 5. sınıf öğrencisiyim... Safkan bir ailenin safkan bireylerindenim . Fakat ; safkanlığımla küstahlık yapan tiplerden değilim . Zeki olduğum kanısındayım , şu an için aksini iddaa eden çıkmadı . Umarım sizde etmessiniz. Şimdilik bu kadar yeter sanırım Profesör . Sonraları tekrar tanışma aşamasını yapabiliriz.. '

bu kadar bilginin yeteceğini düşünerek parşomen rulosunu katlayıp herkes gibi profesöre uzatmıştım . Hemen ardından zil çalmış ve yavaş , ağır adımlarla sınıftan kendimi dışarıya bırakmıştım.

*
ÖDEV

Kriptoloji ve Kullanım Alanları

* Askeri Haberleşme : Askeri haberleşmelerde kriptografinin bir diğer önemli kullanımı Roma döneminde oldu. Büyük Roma İmparatoru Julius Caesar, komutanlarıyla kendi geliştirdiği bir yerine koyma sistemini kullanarak haberleşiyordu. Bu sistemde, alfabedeki her harf kendisinden sonra gelen üçüncü harfle (örneğin A, D ile D, G ile) yer değiştiriyordu. En temel şifre kırma yöntemlerinden olan ve şifreli metindeki harflerin gözükme sayılarındaki sapmaya dayanan sıklık analiziyle, hiç açık metin olmadan ve hatta şifreleme algoritmasını dahi bilmeden Caesar şifresini kırmak mümkündür. Ancak o dönemde sıklık analizi bilinmiyordu ve Caesar şifresi Roma ordusunun gereksinimini karşılıyordu.

* Matematiksel Alanda : Hill'in sistemi çok fazla kullanım alanı bulamamış olmasına karşın kriptoloji konusunda çalışanlar üzerinde büyük bir etki bırakır. Çalışmanın güzelliği matematikçileri konuya eğilmeye zorlar. Şifreleme sistemlerinin matematiksel bir biçimde formüle edilmesi, bu sistemlerin zayıflıklarını ve kriptologların sistem tasarımındaki hatalarını ortaya koymaktadır. Daha da önemlisi, kriptoanalistler artık istatistiksel yöntemlerin dışında matematiksel yöntemler de kullanabileceklerini görmüşlerdir.

Bugünkü kriptoloji matematiksel işlemler, matematiksel yöntemler ve matematiksel düşünceyle doyuma ulaşmış bulunuyor. Kriptoloji, uygulamada artk matematiğin bir kolu haline geldi. Bu noktaya gelinmesinde Lester Hill'in katkısı yadsınamaz.

Fremont Widmore
♪ Çellist ♪
♪ Çellist ♪
Fremont Widmore

Doğum tarihi : 22/10/93

MesajKonu: Geri: 5.Sınıflar / 1.Ders   5.Sınıflar / 1.Ders Icon_minitimePtsi Tem. 20, 2009 12:45 am

Kriptoloji, bu yıl ilk kez gireceğim bir ders. Hakkında en ufak bir bilgiye sahip değilim. Ancak başaracağımı biliyorum. Benden büyük arkadaşlarım bu dersten pek hoşnut değiller. Ama nedense ben kendime güveniyorum. Günün ilk saati olmasına karşılık uykum yok. Dün gece çok erken yatmış olmanın verdiği rahatlık var üzerimde. Dersliğin hafif bir loşlukta olması sıkıcı geliyor bana. Düşünceler içinde kıvranıyorum. Profesörün sınıfa girmesi ile gevşediğim sırada doğruluyorum. Bu dersi ilk kez aldığım için önümde duran parşömene anlatılanları not etmeye başlıyorum.

Kriptoloji, şifre bilimidir. Çeşitli iletilerin, yazıların belli bir sisteme göre şifrelenmesi, bu mesajların güvenlikli bir ortamda alıcıya iletilmesi ve iletilmiş mesajın deşifresiyle uğraşır.
Günümüz teknolojisinin baş döndürücü hızı göz önünde alındığında, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan güvenlik açığının da taşıdığı önem ortaya çıkmaktadır. Kriptoloji; askerî kurumlardan, kişiler arası veya özel devlet kurumları arasındaki iletişimlerden, sistemlerin oluşumunda ve işleyişindeki güvenlik boşluklarına kadar her türlü dalla alakalıdır. Kriptoloji=Kriptografi + Kriptoanaliz Kriptoloji bilmi kendi içerisinde iki farklı branşa ayrılır Kriptografi ; şifreleri yazmak ve Kriptoanaliz ;şifreleri çözmek ya da analiz etmek. Kriptoloji, çok eski ve renkli bir geçmişe sahiptir.

Yoruluyorum. Parmaklarımın uyuşukluğunu açma kapama yöntemi ile gideriyorum. Dersi sevdiğimi söyleyemem ama nefret de etmedim. Nötr kaldığım ilk ders bu, adını bile söyleyemediğim ders. Üzerimdeki uyuşukluk hala gidemedi. Sağ elimin orta parmağındaki nasırla oynuyorum. Tırnaklarımı geçirip koparıyorum. Acıyor, bağıramıyorum. Az sonra kanayacağına dair iddiaya bile girebilirim. Acısı o kadar fazla ki… Ben ilgimi bütünüyle nasırıma vermişken, Profesör herkesin kendini tanıtmasını istiyor. Sinirlerim bozulmadı değil aslında. Beşinci sınıftayız ve hala kendimizi tanıtmakla yükümlüyüz. Komik geliyor. Sıramı savmak istiyorum. Sadece kendimi bu aptallıktan kurtarmak istiyorum. Ancak düşündüğüm gibi kurtulamıyorum. Sıra olduğundan hızlı bir şekilde bana geliyor.

Evet, küçük hanım başlayın.
Sanırım kendimi tanıtmaya bundan başlamalıyım profesör. Küçük hanım denmesinden nefret ederim. Adım Dushca, Duscha Marisha. Almanım. 16 yaşındayım. Okula geç başladım. Bu dönemde geç gelmek zorunda kaldım. Çünkü ayağımı kırdım.

Gülüşmeler içinde konuşmamı sonlandırdım. Arkadaşlarım benimle birlikte gülmeye başlamıştı. Aslında bu sinirlerimi fazlasıyla bozuyordu. Gülünecek bir şey söylemediğimden emindim çünkü. Teker teker konuşan öğrencileri, defalardır dinlediğim hayat öykülerini dinledim ve zilin çalmasıyla kendimi dışarıya attım.

Ödev..

Duscha Marisha
Ravenclaw 5. Sınıf
Kriptoloji'nin Kullanım Alanları

5.Sınıflar / 1.Ders
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 1. Sınıflar ~~ 1. Ders
» 5.Sınıflar / 1.Ders
» 2. Sınıflar ~~ 1. Ders
» 4.Sınıflar / 1.Ders
» 3. Sınıflar ~~ 1. Ders