Phoenix ! ~ Harry Potter Rpg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaEski ParşömenLatest imagesKayıt OlGiriş yap

~ Sorunlar {Tartışalım}

+13
Alperen Yıldırım
Nimueth Blecher
Alcide Archambault
Desiree Widmore
Dorian Seignour
Raven Orlov
Heath Manson
Henrich Iloulian
Oxana Radoslava
Marguerita Deschanteh
Adèle Beaumont
M. Serenity Bennett
James Dean Caliente
17 posters
YazarMesaj
James Dean Caliente
Gryffindor VI. Sınıf & Sınıf Başkanı
James Dean Caliente

Doğum tarihi : 24/12/90
Mücadele Tarafı : Keyfine göre.
Sihirsel Soy : Melez.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî: Kovalayıcı
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue100/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (100/100)
Düello Gücü:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue30/60~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (30/60)

~ Sorunlar {Tartışalım} Empty
MesajKonu: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 11:06 am

Merhabalar...

Yeni konularla tekrar birlikteyiz. Bu sefer anket yapmıyoruz ama fikir alışverşimiz devam edecek. Birbirimize hoşgörüyle yaklaşarak güzelce fikir alışverişinde bulunursak bu başlık sitemiz için çok faydalı olacaktır. Lütfen atışmayalım, kavga etmeyelim...

İlk konu RP'lerin Puanlanması. Son günlerde şikayetler artmaya başlayınca olaya el atmak durumda kaldık. Bu konuyla ilgili çözüm önerilerinizi görmek isteriz.

İkinci konu RP Puanlama Sistemi'nin kendisi. Bazı üyelerimiz puanlamanın kurgu konusunda insanları sınırladığını düşünüyor. Bu konuyla ilgili de görüşlerinizi bekliyoruz.

Şu an gündemdeki son konuysa bazı üyelerinin RP Puanının altında veya üstünde yazması durumu. Bu konuyla ilgili ne yapılabileceği hususunda da önerilerinizi merakla izleyeceğiz.

Ve son olarak gündem dışı bir konu. RP oranının azalması. Ne yapılabilir sorusunun cevaplarını buraya yazabilirsiniz.

İlgili olmanızı umuyorum, teşekkürler...
M. Serenity Bennett
Ravenclaw VI. Sınıf
Ravenclaw VI. Sınıf
M. Serenity Bennett

Mücadele Tarafı : Kendi tarafı işte.
Sihirsel Soy : Üvey annesi ve babası safkan. Gerçek annesi melez babası muggle doğumlu.
Evcil Hayvanı : Kurtlara bayılır ama evde bir kurt besleyemeyeceğine göre sadece bir köpekle yetinmek durumunda kaldı. Beyaz bir terier, adı Toil.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue95/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (95/100)
Düello Gücü:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue0/0~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (0/0)

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 11:16 am

Temel olarak şunu söylemeliyim ki rol oyunlarını tek bir kişi değerlendirmediğinden karışıklıklar oluyor. A kişisine göre 90 alan bir oyuncu, B kişisine göre 95, C kişisine göre 87 alabilir mesela. Öncelikle bunlara bir çözüm aranmalı bence.

Sonra değerlendiren kişiler detaylı bir açıklama yapmalı. Belirli bir sistem var mı yok mu bilmiyorum; ancak var olan bir sisteme göre değerlendirme yapılıyorsa o sistemin er kriteri özenle değerlendirilmelidir. Kaçta kaç puan alındığı belirtilmeli, nereden puan kırıldığı söylenmelidir.

Aklıma şimdilik bunlar geliyor.
Adèle Beaumont
Karanlık Cadı
Karanlık Cadı
Adèle Beaumont

Mücadele Tarafı : Diğeri.
Sihirsel Soy : Safkan.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue100/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (100/100)
Düello Gücü:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue0/0~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (0/0)

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 11:35 am

Tek kişinin sorumluluğunda olmasın bence. Yani o kişi için çok zor olur. Ama şöyle birşey olabilir, sonuçta bizim site içerisinde yaptığımız rpler site kurgusuyla paralel olmak zorunda. Bu yüzden rp puanlamada da belirli bir kurgu ayarlanıp, o kurguya göre kişilerin rp bırakması istenebilir. Bu sayede rp dershanesi de ikinci bir şans gibi görülebilir. Burada puanlanan da kurgu olmaz çünkü herkesin sevdiği kurgu türü felan değişebilir. O yüzden anlatıma ve düzene bakılır ki bunun da ortak bir payda olduğunu düşünüyorum.

Site içinde yapılan rpler de şöyle olabilir. Para sistemi getirebilirsiniz. Çok önceden takıldığım birkaç sitede vardı bu. Yetişkinlerde hani maaş olayı gibi olur. Öğrencilerde de ailenin gönderdiği para gibi olabilir. Site içerisindeki rp kalitesine göre gelen para artar veya azalır. Bu sayede de rp kalitesine verilen önem artar.

Site içinde yetişkinlerin pek aktif olmadığını düşünüyorum ben de. Bina puanını arttırmak iseyen herkes yetişkin karakterlerine değil, öğrencilere giriyor. Bu yüzden yetişkinlerin içinde bulunacağı bir olay olmalı. Şu vampir saldırıları mesela arttırılsın. Sadece haber olarakta değil. Mesela bir rp yapılsın, sonra basında çalışanlar bunun haberini yapsın felan. Öyle yani.
Marguerita Deschanteh
Gryffindor IV. Sınıf
Gryffindor IV. Sınıf
Marguerita Deschanteh

Doğum tarihi : 31/12/95
Mücadele Tarafı : Arafta. Duruma bakar. Ona göre değişir.
Sihirsel Soy : Pureblood.
Evcil Hayvanı : Flame. Severim ben onu. İkimizde dişi ve kedigillerdeniz. :B

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue85/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (85/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 12:03 pm

Site içinde yapılacak rpgler kurguya paralel olmalı evet. Ama Rp puanlamada böyle bir kısıtlama getirilmesi çok sıkıcı ve baskıcı olur. Sonuçta çok iyi bir rpsi vardır ve onu puanlatır.

Emre'nin dediğine katılıyorum bu A, B, C kişisi olarak değişebilir örneğin benim bıraktığım rpg felanca sitede 97 alırken burada 85 oldu. Tabi buna saygılıyım kişiye göre değişirde bu ikilemin çözülmesin için RO Konseyinin Yönetim Konseyiyle Toplanması gerekmektedir. Normal üyelerden gizlediğiniz bir Yönetim kurulunuz vardır heralde. Önerilerde belirttiğim gibi sadece ikilem çıkmasından dolayı bir pürüz var. Yoksa herşey güzel.
Oxana Radoslava
Ravenclaw VI. Sınıf
Ravenclaw VI. Sınıf
Oxana Radoslava

Doğum tarihi : 13/08/92
Mücadele Tarafı : Rerörerö
Sihirsel Soy : Safkan

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 12:43 pm

Puanlamayı sevmiyorum. He belki gene eski sisteme falan dönmemizi istediğim söylenecek ama eskiden böyle bir şey yoktu. İnsanlar istedikleri karakteri alıp diledikçe RP yapıyorlardı. Kimsenin olayı karıştırdığını, sitede kaos çıktığını görmedim hiçbirinde. Şimdi puanlamaya gelelim. 80 alan biri gerçekten 80i, 100 alan biri gerçekten 100ü hakediyor mu? 80 alan kişiyi tek rpsine göre değerlendirip istediği meslekte vs olmasını kısıtlayarak onun şevkini kırıyoruz ama aslında sitedeki rplerine bir bakıyoruz, o gördüğümüz çoğu 100lükten çok daha güzel yazıyor. Peki ya o 100lükler. Evet, RPG dershanesindeki rplerin hepsi özene bezene yazılmış ama önemli olan o değil. Karakterin yönetilip yönetilemeyeceğini o rp mi belirler? Orda 100 almış ama site içinde aslında ne site ile ilgisi var ne de aslında rpleri o kadar özenli. E o zaman ne anlamı kaldı 100lük olmasının, ortada ben 100 aldım ben hüper süper rpciyim diye gezinmesinin? He bir de rplerin puanlanması var. Ben rplerimi wordde yazarım açıkçası. Word de yazım hatalarını düzeltir, altını çizer siz düzeltirsiniz. He bazılarında virgülünü yahut ünlemini de koyar, ki benim word'm öyleydi. Özneden sonra bazen virgül, 'hey, ey' kullanılan ünlem cümlelerinin sonuna ünlemini koyardı. -evet baya bildiğin canlı gibi zuhaha- Bir de efenim ben sözelciyim, edebiyattır, odur budur. Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışırım. He, şimdilerde word kullanamıyorum orası ayrı. Neyse...KAlkıp da imlamdan kırılması, yazımdan kırılması saçma. Sadece bana saçma değil, herkese saçma. Çünkü çoğu kişi o özene bezene rpleri word'de yazıyordur zaten. Bir de kurgu olayı var. Kurgusunu kime göre neye göre beğenmiyorsun da puan kırıyorsun? O rp demek ki o kurguya göre yapılmak zorundaydı bir sitede. Kaldı ki oldukça tuhaf kurgusu olan rplerden puan kırılıp oldukça durağan rplerden hiç puan kırılmaması da tuhaf değil mi?

He illa karakterin alacağı mesleği nasıl yöneteceği diyorsanız ona da aslında çok güzel çözümler var. Kim hangi meslek istiyorsa başvuruda ona ve kurguya uygun örnek rp bırakır. Rpdeki hatalara falan göre değil, rpnin içeriğine, istediği mesleği yapabilmiş mi, yapamamış mı ona göre karar verilir. Özel yetenek alımlarındaki gibi olur. Böylece de anlaşılır, insanlar salt yüksek puan alabilmek için özene bezene yazdıkları başka sitelerdeki rplerini koymazlar, böylece biz de kimin gerçekten nasıl olduğunu anlayabiliriz diye düşünüyorum. Umm... Sanırım bu kadar. cheers
Marguerita Deschanteh
Gryffindor IV. Sınıf
Gryffindor IV. Sınıf
Marguerita Deschanteh

Doğum tarihi : 31/12/95
Mücadele Tarafı : Arafta. Duruma bakar. Ona göre değişir.
Evcil Hayvanı : Flame. Severim ben onu. İkimizde dişi ve kedigillerdeniz. :B

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue85/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (85/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 1:31 pm

Valla bravo. Hatta brava! Tam anlamıyla bu evet. ^^
Henrich Iloulian
Blood Quill Muhabiri
Blood Quill Muhabiri
Henrich Iloulian

Mücadele Tarafı : Paranoyak olduğu için, şüphelendiği herkes ile mücadele etmektedir. özellkle de expelliarmus kullanarak.
Sihirsel Soy : Leylim ley
Evcil Hayvanı : Animagus bir evsiz büyücü ile evinde beslemesi karşılığında kedisi olması için anlaşma yapmıştır(Hansel Poe)

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue90/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (90/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 2:41 pm

Kesinlikle Oxana'ya katılıyorum. İmla konusuna gelince, imlası çok kötü olduğu halde rpsinden zevk aldıklarım ve aldığı karakterin hakkını verenler de oldu. Kaldı ki noktalamadan puan kırılıyor ve noktalamalar konusunda da görüşler subjektif. Siz diyeceksiniz kötü rp yapanlar var, ben geliştirdim bir mi sayılacağım vs vs, e iyi de benim gördüğüm kadarıyla rp puanı yüksek olanlarla düşük olanlar arasında ya fark yok ya da fark tam tersi. Adam mesela gidiyor özene bezene hazırladığı rpyi, öbürü de arşivini kaybediyor, en kötü rpsini koymak zorunda kalıyor. (Kendi yazsın derseniz, öbürü arşivden koyuyorken bu haksızlık olmaz mı sizce?) Kaldı ki biz burada yarışma yapmıyoruz. Hepimiz, en kötü rp yazanımız bile HP kurgusunu sevdiğinden ve rol oyunu oynamak için geliyor. Böyle ayırım yapıldığında onlar hırslanmıyor, aksine rpden soğuyorlar. Kaldı ki bu işten para kazanmıyor kimse, ne adminler, ne de üyeler. Profesyonel olarak zevk alalım derken, haksızlık olduğunu düşünen üyeler bu zevki alamaz hale geliyor. 90 ve 100 alanlar kadar 80, 70, 60 ya da daha düşük puan alanlar da bu sitenin üyesi. Buraya eğlenmeye geliyorlar, kategorize edilmeye değil. Rpyi bilmeyen de eğer hikaye yazmayı biliyorsa elbette rp yapa yapa gelişecektir. Ve örnek rpnin şart olduğu durumlar elbette var. Meslek seçiminde mesleklerin özelliklerini kavrayıp kavramadığını, kurguya hakim olup olmadığını, o rütbeye ne kadar hevesli olduğunu ölçmek için olabilir. (Mesela profesör olmak isteyen o dersle ilgili araştırma yapabiliyor mu? Hevesi var mı diye örnek ders rpsi olabilir) Böylece örnek rpsini atıp yüzü alıp öylesine karakter alıp da o karakterin hakkını vermeyenleri de engellemiş oluruz. (Çünkü bazı rütbeler kurgunun gidişatına etki ediyor, üyelerin bir çoğu öğrenci karaktere sahip mesela, onlara da etkin bir profesör üye lazım bu durumda) Sınıflandırmalara gelince, ben şahsen beşinci sınıf dışında karakter göremiyorum. Hani nerede birler, ikiler, üçler, dörtler? Ben çoğunluğunun rp puanı yüzünden istediği karakteri alamayıp hevesinin kaçtığını düşünüyorum. (Ayrıca küçük çocuk rpsini acemi rpciler yapamaz, onlar daha çok yaşlarına göre karakter almak zorundalar, yoksa rpye adapte olamazlar, sonra küçük çoçuğa entrika çevirtildiğini görüyoruz, ya da başka yaşına uymayan kurgular yapıyor)

Şahsen ben sitedeki tüm sistemlerden memnunum, rütbeleri geniş kılmanız, istenilenden fazla alanları koymanız, çok eğlenceli, rekabeti tatlı kılan, hırslandıran bir bina puanlama sistemi koymanız, kurgu alanları, lejantlar, alt kurgulara tanınmış genel özgürlük, istediğin kadar karakter alabilmek kendimi hp evreninde, gerçek bir oyunda hissettiriyor bana. Neden bütün bunları bazı üyelere serbest kılıp bazılarını engelleyelim? Rp puanının bina seçmeye de getirisi yok (dediğim gibi yaşına uygun karakter almayan acemi rpciler karakterine adapte olamıyor ya da sıkılıyor)

Kaldı ki ben sitede rp puanının kırılmasını hak edecek hiç bir üye görmedim. Kurgusundan puan kırdıklarınız muhteşem kurgular buluyorlar, imlasından şusundan busundan puan kırdıklarınızda o hataların esamesi bile okunmuyor. Ancak hepsinin ortak noktası var ''Rpmin nesi kötü, nereden puan kırdılar yahu.'' diye düşünmekteler. Ayrıca puanlama subjektif olduğundan tutarsızlık da var. Aynı rp bir sitede 100 alırken bir sitede 70 olunca haliyle bu kafa karıştırıcı geliyor herkese. (Bunun site kalitesiyle alakası yok, farklı insanlara, belli kriterleri olmayan bir konuda rastgelmelerinden kaynaklı, belli kriterler olsa tüm her yerde geçerli, bilimsel, o zaman belki olabilirdi de, öyle olması da tuhaf olmaz mıydı yahu, oyun sitesinde bilimsel veriler o_O Ay neyse.) Ayrıca 100 ve 97 arasında fark yok ve hiç bir şeye etki etmiyor, öyle olduğu halde bu sadece üyeye ''Senin rplerinde dandiklik var, ama nedenini söylemeyeceğim, nihohaha'' demek olmuyor mu sizce?
https://phoenix-ro.yetkin-forum.com/t7561-yedisibirarada#171933
Heath Manson
Slytherin V. Sınıf
Slytherin V. Sınıf
Heath Manson

Mücadele Tarafı : Darkness.
Evcil Hayvanı : Tom adında bi kobra yılanı.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue87/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (87/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 2:48 pm

Henrich Iloulian demiş ki:
Ayrıca 100 ve 97 arasında fark yok ve hiç bir şeye etki etmiyor, öyle olduğu halde bu sadece üyeye ''Senin rplerinde dandiklik var, ama nedenini söylemeyeceğim, nihohaha'' demek olmuyor mu sizce?

Hem komik hem doğru. Katılıyorum. görüş farklılığında dolayı, insanları rp hevesi kaçıyor. Dediği gibi 100 alırken 70 alan hayata küser abi.
Raven Orlov
Slytherin V. Sınıf
Slytherin V. Sınıf
Raven Orlov

Doğum tarihi : 28/03/94
Sihirsel Soy : safkan.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue98/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (98/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 3:32 pm

Yasemin'e katılıyorum. Üstelik RP'mizi puanlayanlar bizden iyiler mi? Değiller. Kimse birbirinden daha iyi değildir eğlence amaçlı yapılan bir konuda, bir kişiye severek yaptığı RP'ler için düşük puan vermek hakaret bile sayılır. Hem RO Konseyi'nin kötü bir sistem olduğunu düşünüyorum, zaman kazanıyor olabilirsiniz ama o konsey içinde yazım hatası ile anlatım bozukluğunu karıştıran kişiler var ya da vardı. Kesinlikle kimseyi rencide etmek istemiyorum ama gerçekten birisinin beni puanlamasını isteseydim o kişinin işinin ehli, bir edebiyat veya Türk Dili mezunu olmasını tercih ederdim, benim yaşımda, benim gibi RP yapan birisi değil. Bu tarz durumlar heves kırıcıdır hatta bazı durumlarda da onur. Eninde sonunda sitenin zararına işler. Kişinin puan artışının ya da bir puan edinme şansını site içinde yaptığı RP'ler ile elde etmesi çok daha iyi olabilir. Aksi takdirde sitedeki her şey puanı yüksek kişiler için tasarlanmış gibi. Hatta öyle, diğer türlü puan hesaplaması yapıp RO Konseyi tarafından kötü bulunan RP'cileri ayıklama isteği neden?

Özet olarak RP sitelerinde kimse kimsenin RP'sini puanlayacak kadar iyi değildir çünkü hiçbirimiz bu konuda profesyonel değiliz.
Dorian Seignour
Müzisyen
Müzisyen
Dorian Seignour

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 3:37 pm

Rp puanlamanın 100 olana Aristokrat 75 olana Burjuva 75'in altında olana da Avam muamelesi yapmaktan başka bir şey değil, buna en başından beri karşıydım hâlâ da karşıyım fakat bir moda akımı gibi aldı başını gidiyor her sitede rp puanlama var ve bu gerçekten çok sıkıcı.
Desiree Widmore
Gryffindor V. Sınıf & Sınıf Başkanı
Gryffindor V. Sınıf & Sınıf Başkanı
Desiree Widmore

Doğum tarihi : 04/01/97
Mücadele Tarafı : Bana Widmore'lar para veriyor.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue98/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (98/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 5:28 pm

Raven Orlov demiş ki:

Özet olarak RP sitelerinde kimse kimsenin RP'sini puanlayacak kadar iyi değildir çünkü hiçbirimiz bu konuda profesyonel değiliz.

Ben buna katılmıyorum. Elbette benden iyileri yada benden kötüleri vardır. Rp puanlama bence de yanlış. Bence de rencide ediyor ama, insanların kendilerinin ne kadar iyi yada kötü olduğunu görebiliyorlar. İyi olmak için hırslanıyor da olabilirler. Ama en mantıklısı, bazılarınızın da dediği gibi, meslek seçerken mesleklerine göre örnek rp bırakırsa, siz de ona göre rütbe verirsiniz. Bunları da yine rp konseyi gibi bir grup yapabilir ve tüm yük adminlerde olmaz.
Alcide Archambault
Müzisyen
Müzisyen
Alcide Archambault

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 5:49 pm

Olay puanlama, puanlamanın klişeleşmesi vsden ziyade, beğenilerin arasındaki uçurum. Bu tutarsızlık ister istemez haksızlık ithamını doğurur, zevkler ve renkler tartışmasından ziyade. Bu sebepten yönetim, oynamalar birkaç puanla sınırlı kalacak şekilde kendi arasında toplanıp bir ortak payda belirlemeli.
Nimueth Blecher
Ravenclaw V. Sınıf
Ravenclaw V. Sınıf
Nimueth Blecher

Doğum tarihi : 30/08/93
Mücadele Tarafı : Kitaplar
Sihirsel Soy : Melez
Evcil Hayvanı : Piti (Kedisi)

Bilgiler
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 6:34 pm

Lalala... Ben çok çıkıntıyım bu gün bir girdim mi tam girerim hesabı her şeye atlayasım geldi. Neyse ben kısa konuya geçiyim.

Betimleme, Paragraf Düzeni, imla Düzeni, anlatım, Kurgu
    Efendim, rpler puanlanırken kurul üyeleri arasında bariz farklar olmaması adına böyle bir sistem getirilmişti. Tamam bu iyi hoş lakin ilk defa puanlamayla ilgili bir şey diyeceğim, bunu daha önce demediğime eminim. "Atın bu puanlama işini." Evet, kesin olarak bunu diyorum. Çünkü, şu açıdan bakalım. Rp puanlatmak için oturup saatlerce örnek rp hazırlamak yeni üye olan birini çok boğuyor. Sitiye büyük bir iştahla giriyor üye. Sonra bir bakıyor, haydaa... puanlama gerek. Örnek rp için kendini kasıyor. En ilham gelmiş anını kollayarak yazmaya başlıyor. Yazıyorda yazıyor. Saatlerce yazıyor adam. Sonra puanlatmak için koyuyor. Sonunda ya puanından memnun oluyor, yada memnun olamayıp sitedeki macerası başlamadan bitiyor. Tabi eğer bu memnun olma evresini atlatabilirse daha önünde rütbe başvurusu var. O başvurunun cevabını beklemek var. Ünlü bulmak almak var, sonra efendim karakterini oturtmak derken adamın zaten bütün rp isteği kaçıyor. Kısaca puanlama rp yapacak adamı bir anda siteden koparıyor.

İkinci olarak A,B,C kişisi dendi. Haklılar efenim. Ben mesela bir arkadaşın rpsini okuyorum vay harika diyorum. Bana kalsa yüz. Eh birkaç yerde imla hatası var ama birde üstün bir yerde makale filan yayınlamayacağız olur o kadar diyorum. Tabi başka bir arkadaş bunu pek sevmiyor benim yüzlük gördüğüm rpye seksen veriyor. Aman allahım ne iş? Hem sonra ben mesela bilen bilir aşırı görsel takıntısı olan bir insanım. Kafayı görsellikle bozdum. Kusura bakmayın ama ciddi kafayı bozdum bunla. Ondan göselliği iyi olmayan rplerden puan kırasım geliyor. Bu çok kötü bir huy ama var işte napayım. Benim gibileri olabilir, yazık adama boşuna puan.

Sonracım şu var. Rp puanlatmak için yazılan o uzun, şahane rplerden sonra site içindeki rplere özen bunun yarısı bile olmuyor. Buna hepimiz şaidiz. Ondan dolayı zaten bu rp puanlarının bşatan doldurmaca olduğunu düşünmediğimde olmuyor değil.

Şimdi bana diyeceksiniz ki biz bu puanlamayı kaldıralımda isteyen istediği rütbeyi alır, e o zamanda site içinde adam gibi rp yazamayan adamlar klas klas takılır. Yok öyle şey diyorum ben size. Zaten bir karakterin klaslığını site içinde ki rpler belirler. Yani ben rp puanlatmada şişire şişire yazıp 100 alırım sonra yetmişlik bir adamla rp yaparım site içinde ama karakterime aynı özeni göstermediğimden patlarım admaın yanında. Eee.. noldu benim yüz puanım? Yani durum bir şekilde kendini gösterir zaten ki bir eğlenmeye giriyoruz buraya boşa hırsa gerek yok.
    E... düello sistemimizde her ne kadar istemesem de5x5 oldu. Yani iyi yazan bir adam zaten diğerini düelloda yener. Burdan da rp puanına gerek kalmadı. Rütbe işine gelince, kurguda çok kritik rolleri olan rütbeler içi örnek rp isteyin; ama diğer türlü bırakın isteyen istediği rütbeyi alsın ve istediği karakteri yaratsın. (tabi ana kurguya uygun bir biçimde) Çünkü zaten eğlenmeye geldik buraya hayalgücümüzde istediğimizi yaratabileceğiz ki eğlenelim. Rp puanıyla ilgili düşüncelerim bu "Kaldırın şu puan işini"
    ------------

Şu gündem dışı rp oranı azalması olayına tatlı bir şebeklikle cevap vereyim başta "e on karakter benim bir anlık bunalımımla siteden gidince azalır elbet." diyerek sırıtırım. Sonrada tatlı bir öneriyle sonlandırıyım. Hadi toplu kurgular çıkartalım. Ana kurgu dışında kısa kısa toplu kurgular işte, güzel olur bence. İstek varsa ben hazırlarım bunları, şimdi diyeceksiniz ki bunlar hep öğrenciler arasında oluyor yetişkinlerin suçu ne? Onlar içinde hazırlanır zor değil anacım. Kafa patlatalım yeter.
    Çok konuştum di mi? İvet, susayım ben hadi paiii...

Alperen Yıldırım
Gryffindor IV. Sınıf
Gryffindor IV. Sınıf

Doğum tarihi : 16/04/97
Mücadele Tarafı : Sıla, Ilgaz, Björk, İzlanda.
Sihirsel Soy : Muggle Doğumlu.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue97/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (97/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 9:36 pm

Editledim başladım.

Şimdi ben sitede sıfır özgürlük yüzde yüz kısıtlama olduğunu düşünüyorum. Mesela ben rahatsız olduğum her şeyi yazacağım. Geçen dönem ülkelerin kapatılması neydi mesela? Gerekçeniz büyülü yerlerde rp yapılmamasıydı. Sizce bu düşünce doğru mu? Kesinlikle değil. Hepimiz buraya eğlenmek için geliyoruz, her çeşit rp yapmak için geliyoruz. Aklımızdaki iyi ya da kötü, cici ya da sert karakterleri planlamak ve oynatmak için geliyoruz. Rpmizin içinde seks de olur, alkol de, uyuşturucu da. Bu benim hayal gücüm, buna kimse karışamaz. Aklımda saçlarını ikiye ayırmış, Gryffindora giden aptal kız yok maalesef. Mesela Efe konusunu tekrar açmak istmeiyorum ama resmen çocuğu taşa tutacaktı millet. Kurgu bu yönde, biz gerçekleştirmek istiyoruz. Bu kadar. Kimse ama kimse, beni, onu ya da seni kısıtlayamaz.

Bir diğer konu da rpnin az yapılmasıymış. Bu neden sizce? Sitenin kalitesini rpci üye belirler, tamam. Ama biraz da geniş imkanlar vermek adminlere kalmıyor mu? "Bunu şu şu tarihte yapacağız, sen bu sınıftan olamazsın, hödöö şuraya gelen puan kazanır, yapmayan kalır" cinsi şeyler sizce bizi rpye sevk mi eder, yoksa uzaklaştırır mı? Bunu size bırakıyorum. Üyeleri hoş tutmak, rp yapmasını sağlamak biraz da adminlerin işi değil midir?

Gel gelelim rütbelere. Yine özgür olmak istiyoruz ama nerede? Cık, yok. Bakanlıkta çalışmam lazım çünkü orda bir yer boş kalmış. Aklımdaki rütbe kimseye yaramayacak. Üzgünüm Alperen. :/ Maalesef aklındaki kurguyu gerçekleştiremeyeceksin, bir işe yara, sitenin kalitesini artır, ondan sonra belki istediğin rütbeyi alabilirsin. ; )

Açık konuşmadım pek ama anlayabilirsiniz çoğunu. Çok sitemkarım, evet. Aklımdakilerin hepsini yazamadım çünkü sabaha kadar sürebilirdi. Bu kadar konuşuyorum, evet. Umarım bir şeyleri değiştirebilirim. İyi akşamlar.

En son Alperen Yıldırım tarafından Çarş. Tem. 13, 2011 9:55 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Henrich Iloulian
Blood Quill Muhabiri
Blood Quill Muhabiri
Henrich Iloulian

Mücadele Tarafı : Paranoyak olduğu için, şüphelendiği herkes ile mücadele etmektedir. özellkle de expelliarmus kullanarak.
Sihirsel Soy : Leylim ley
Evcil Hayvanı : Animagus bir evsiz büyücü ile evinde beslemesi karşılığında kedisi olması için anlaşma yapmıştır(Hansel Poe)

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue90/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (90/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeÇarş. Tem. 13, 2011 9:48 pm

Aaa bakın benim aklıma ne geldi. Hani düello sistemi var ya, vampirler ve büyücüler çatışıyolar. Neden bina sistemini düelloya uygulamıyoruz? Kazanılan çatışmalar puan getirsin iki tarafa. Bu en azından kurgu rplerini arttırır. (Vampir ve büyücüler rp sayısına göre olursa vampirler sayıca azlar, haksızlık olur) Diğer karakterlere gelince, bilmiyorum henüz. Yan kurgulara aktif iş hayatı eklenebilir. Mesela dükkan sahipleri kendi dükkanlarını tanıtmak için ortaklaşa fuar yapabilirler. Sanatçılar sergiler açar, konserler verir, hatta, Quidditch kupası için Quidditch oyuncuları rütbesi eklenebilir ve yetişkinler ve öğrencilerin beraber katılacağı maçlar olur. Her bir büyücü ya da cadı bir takım tutarak bir renk katabilir kendi hayatına. Hatta, Quidditch taraftar eşyaları dükkanı bile açılabilir. Elimizde kocamaaan bir evren var, ırklar arası savaşla yetinmeyip bu evreni ayrıntıları ile örüp kendi büyü dünyamızı yaratabiliriz.
Oxana Radoslava
Ravenclaw VI. Sınıf
Ravenclaw VI. Sınıf
Oxana Radoslava

Doğum tarihi : 13/08/92
Mücadele Tarafı : Rerörerö

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimePerş. Tem. 14, 2011 12:35 am

Kimsenin birinden iyi olduğuna inanmıyorum ve bu konuda
Kıvılcım'a katılıyorum. İyi kötü değil daha tecrübeli, tecrübesiz
vardır. Hepimizin rpye başlarken nasıl başladığını biliyoruz. Tek
satırla yazardık ya da ne bileyim gerçekten dandik rpler olmuştur ilk
rplerimiz. Ama bizde, çoğumuzda rp puanlama yoktu. Kimse bu yüzden rp
puanın düşük gelem falan demedi, onu olma demedi. Bakın şimdi çoğumuz
çok daha iyiyiz ilk hallerimizden. Ayrıca birinin tasviri kötüdür,
birinin kurgusu iyi değildir. Ayrıca bugün rpsini kötü diye
yorumladığımız biri yarın çıkıp yazar olursa ben şahsen avcumuzu
yalayacağımız kanaatindeyim. Rp puanlaması da hırslandırmıyor. Aksine
şevk kırıyor. Arkadaş kitap yazmıyoruz, bunun anlaşılması gerekiyor.
Zevk için yapıyorsan ufacık bir imla hatasına da göz yumabilmelisin.
Üyenin yaptığı kurgudan puan kırmak saçmalık. Rp siteleri ticarethane
falan da değil. Zevk aldığımız için bıradayız biz. Ben açıkça düşen rp
oranlarını üyelerin şevkinin kırılmasına bağlıyorum. 70 puan, hayır sen
bla bla mesleğine giremezsin. Yahu belki adam o meslekte süper rp
yapacak, ne biliyorsun?

Tekrar ediyorum RPG puanlama yerine herkes istediği mesleğe uygun bir rp
yapıp başvursun. Kurguyu anlamış mı, alacağı mesleği, rütbeyi
taşıyabilir mi asıl o zaman anlaşılır.

Alperen'e de yazdıklarının %98'ne katılıyorum. Katılmadığım tek nokta
isteyenin istediği rpyi yapabilmesi. Muhafazakar değilim, yetişkin
karakterlerim ile seks rpsi yapmışlığım da vardır izin verilen
sitelerde. Ama açıkçası biraz da gerçekçiliğe davet etmek gerekiyor. 14
15 yaşındaki karakterleri 30 yaşındaki karakterler gibi seks
partilerinden, alkol bataklarından toplamak nedir yahu? Yapmak
istiyorsan yetişkin karakter aç. Ama ben hiç sanmıyorum ne gerçekte ne
de HP dünyada 14 15 yaşındaki çocukların alkolik olduğunu, seks
bağımlısı olduğunu. Ve bu itiraf etmem gerekirse öğrenci
karakterlerinden çoğunda var. Evet, ergen karakterler yönetiyoruz ve
ergenlerin çoğunun aklı bunda vs. Yani al sana gerçekçilik derseniz de
ben gene de partiden partiye koşan ergen görmedim. 17 yaşındaki karakter
yapsa bunu, he tamam diyeceğim ama 14 15 yaşında da yuh dedirtiyor
insana. Yani bu tam olarak kurgu değil içine etmek oluyor bence hatta
direk saçmalamak. MEsela benim de sapık karakterim var, Dan ama yaptığı
en büyük şey kıstırıp dudaklata yapışmaktır. Öhm, öyle işte ya. u.u
James Dean Caliente
James Dean Caliente

Bilgiler
Rpg Puanı:
Düello Gücü:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue30/60~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (30/60)

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimePerş. Tem. 14, 2011 11:22 am

Ehem, öncelikle herkese teşekkürler. Yorumlarınızı ilham verici buluyorum. Şimdi ben de yönetimin bakış açısından bahsettiğiniz olaylara biraz değinmek isterim. Söyleyeceklerimin bu başlığın kapatılmasının ardından gerçekleşecek uygulamalarda etkisi olmayacaktır. Sadece kişisel görüşlerimi dillendiriyorum.

Öncelikle RP Puanı konusundaki eleştrilere kesinlikle katılıyorum. Çünkü bizzat şahit oldum. Günün birinde üyelerimden biri bana PM attı ve RP'sinin tekrar incelenmesini istedi. Bir baktım gerçekten de RP'si verilen puanın çok üzerinde. O zamandan beri bu konuda ne yapabileceğimi düşünüyorum, aklımda birşeyler var tabii ama öncelikle sizlerinde görüşlerini öğrenmek istedim. Sonuçta kendim için yapmıyorum bunu, ben daha çok üyelerin mutluluğu için birşeyler yapmaya çalışıyorum.

Puanın üyeleri kısıtladığı konusunu daha yeni yeni burada görüyorum. Ama bakıyorum ki bundan şikayetçi olan kişilerin puanları hep yüksek. Yani bu onların sorunu değil, onlar için bir kısıtlama yok. Tabii ben demiyorum ki şikayetçilerin sorunu yoksa böyle bir sorunda yoktur diye. Ben şuna dayanarak söylüyorum bunu. Hiç şikayet gelmedi... Düşük puan alan biri bana gelip "Kendimi kısıtlanmış hissediyorum, istediğim rütbeyi alamadığımdan kurgu da yapamıyorum." diye bir şikayette bulunmadı. Zaten sitedeki üyelerin yüzde doksanının puanının 75 üzeri olduğunu düşünürsek, sitenin yüzde doksanının istediği rütbeyi almada sorun yaşamadığını görmüş oluruz.

Güzel noktalara değinmiş üyecanlarımdan biri "Birinci sınıflar nerde, ikinci sınıflar nerde..." gibisinden sorular sormuş. Bu size bağlı arkadaşlar. Puanınız 100 diye ille 5. sınıf olmak zorunda değilsiniz. Seçmen şapka başlıklarını incelerseniz bazı üyelerin sınıf için istekte bulunduğunu göreceksiniz. Ve kabul de ediyoruz.

Ihm, başka ne vardı, evet özgürlükler... İnanın bunu ben de istiyorum. Üyelerin hiçbir şeyine karışmamak, karakterlerime odaklanıp doyasıya RP yapmak... Ama ne yazık ki mümkün olmuyor. Konuşulduğu için seks içerikli RP'den örnek vermek istiyorum. Geçen dönemlerimizde yasak değildi bu. O zamanlar sitemizde olanlar bilir. Bu o kadar abartıldı ki... Hogwarts'da baktığım her başlık seks içerikli olmaya başlamıştı. Hatta Hogwarts dışı da. Biz herşeyden önce HP-RP sitesiyiz. Bunu herkezin hazmetmesi lazım. Temelimiz bu. Ben asla HP ile ilgili bir kurgu geldiğinde kısıtlama getirmem.

Özgürlüklerin rütbe ile ilgili kısmına gelirsek. Mesela seçmen şapkayı ortadan kaldırıp binaları üyelerin takdirine bıraktığımızı düşünelim. Sonuçları tahmin etmek çok zor değil, değil mi? Sitenin yüzde sekseni Ravenclaw olacaktır. Şu an bile aşırı talep olduğundan sık sık Ravenclaw alımlarını kapatmak zorunda kalıyoruz. Ha, bakın bu konuda bana şikayet geldi, evet. Bunu asla inkâr etmem. Mesela Hufflepuff'a seçtiğim biri bana gelip Ravenclaw istediğini, Huff üyelikle kendini kısıtlanmış hissettiğini söylemiştir. Kimseyi sınırlamak istemem, asla böyle birşeyin peşinde değilim ama korumamız gereken bir denge var. Hogwarts esşit dağılımlı dört binasıyla güzel. Aksi takdirde normalleşip sıradan bir okula dönüşür.

Alperen kardeşimin yüzde yüz kısıtlama olduğunu düşünmesine üzüldüm. Açıkçası bayağı da kötü hissttim... Geçen döneme yönelik eleştrilerini doğru bulmuyorum. Sonuçta biz de kendimizi geliştiriyoruz, hatalarımızı sizlerin katkılarıyla düzeltiyoruz. Şu anda ülkelerin kapatılması gibi bir durum yok. İçeriğe yönelik açıklamamı zaten yapmıştım, tekrar değinmiyorum. Şu anda şu tarihte şu yapılacak gibi bir durumda yok. Daha önce profesörler için yapmıştık ama sonradan onu da kaldırdık. Şu an öğrenciler hayalindeki dersi kurgu oluşturup işleyebiliyor. Rütbe konusu... Buna da biraz değinmiştim. Bazı rütbeler maalesef tek. Mesela senin hayalinde Sihir Bakanı olmak olabilir. Ama senden önce siteye gelen birinin de hayalidir o. Ve başvurup doldurmuştur o rütbeyi. Sanırım bu konuda yapılabilecek birşey yok.

Son olarak verilen puanların üyeleri incittiği konusu. Bu benim burada okuyup en çok üzüldüğüm konu. Sırf bunun için puanlama sistemini kaldırabilirim. Kimseyi incitmeye, gücendirmeye hakkımız yok.

Bu tartışma bir-iki gün daha devam edebilir. Sitenin geleceği açısından faydalı buluyorum. Benim belirttiğim 'yönetim açısından sakıncaları' da dikkate alıp çözüm önerilerinizi yazarsanız çok mutlu olurum.
M. Serenity Bennett
Ravenclaw VI. Sınıf
Ravenclaw VI. Sınıf
M. Serenity Bennett

Mücadele Tarafı : Kendi tarafı işte.
Sihirsel Soy : Üvey annesi ve babası safkan. Gerçek annesi melez babası muggle doğumlu.
Evcil Hayvanı : Kurtlara bayılır ama evde bir kurt besleyemeyeceğine göre sadece bir köpekle yetinmek durumunda kaldı. Beyaz bir terier, adı Toil.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue95/100~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (95/100)
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimePerş. Tem. 14, 2011 11:58 am

Aklıma birkaç öneri geldi. Sıralayayım şurada. Bunları neden dedim çünkü canım istedi.
Rp puanı falan kalkabilir ve kaçıncı sınıf olunacağına karar vermekle uğraşılmaması adına bir sistem getirilebilir. Belki herkes birinci sınıftan başlar falan. Bunu tam bilmiyorum da.

Öneri 1: Dersleri geçme durumu. 3 aylık uzun bir dönem var değil mi önümüzde. 15 rp yapmak gibi bir şey yerine şunları yapsak bana daha hoş gibi geliyor.
Öncelikle ders rpleri bir profesörün denetiminde olabilir bence; anca offline bir rol oyunu yerine uzun süre açık kalan online bir rol oyununu tercih ederim. Profesörlüklerin ise böyle bir başvuru ile değil de rol oyunları ile alınmasından yanayım. Mesela Hogwarts Müdürü ve yanında yardımcısı ile profesör adayları görüşme rpsi yapar. Bu rp'nin bitiminde profesörlüklere uygunluğu ölçmek adına bir rp yapılır, bir çeşit sınav rpsi gibi. Ardından hangi karakterin hangi profesörlüğe daha uygun olacağı belirlenir. Bu gibi bir durum bence daha mantıklı olur. Atıyorum herkes KSKS istiyor; ancak herkes KSKS dersi verebilecek mi? Belki o kişinin yaratıcılığı Karanlık Sanatlardan daha çok botanik ile alakalı. İşte bu böyle şeyolur.
Sonra profesörler bir ders açar online rp ile ders işlenir. Ders sonunda öğrencilere bir de sınav rpsi açılır. Bu bilgi ölçmekten falan daha çok öğrenci karakterin hangi derse daha yatkın bir yaratıcılığı olduğunu kanıtlar bize. -Bana göre- Gidip de biçim değiştirme ile alakalı olarak yaptığı rol oyununda pek yaratıcı olamadıysa o dersi geçemez mesela. Bunun sonunda Hogwarts'da hangi derslerde başarılı olduğuna göre meslek seçilir.

Bu bu şekilde gider. Belki bu da kısıtlama olarak görülebilir; ancak baktığımızda çoğumuzun puanı yeterince iyi. Karakterlerin özelliğine göre rol oyunu yaptırarak derslerimizi zaten belirleriz.

Öneri 2: Sihir bakanı, Hogwarts Müdürü falan gibi rütbeler hep yönetici kadrosuna falan gidiyor. Bence bu olmamalı. Sihir bakanı adayları mitingler falan düzenlemeli buna göre oylamalar yapılmalı bence. Hogwarts konusunda da Bakanlık atamalar yapmalı bana kalırsa. Önüne adaylar çıkarılır Bakan'ın. Onlarla bir görüşme rpsi yapar. Sonucuna göre oylama da yapılır ve atama olur.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Saygılar efendim.
Alojz Czekaj
Ravenclaw VI. Sınıf
Ravenclaw VI. Sınıf
Alojz Czekaj

Evcil Hayvanı : Tembel hayvan, hayvanın peşinden koşarken ve onu beslerken harcadığı zamana acıyan biri olarak en zahmetsiz hayvanı seçmesi doğaldır.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimePerş. Tem. 14, 2011 4:21 pm

Eşit dağılım konusunda haklısın Ahmet. Zaten bu sitelerde sadece binalar için yapılmaz, tüm rütbeler için yapılır. Mesela vampir açılır, üyelerde yığılma olur ya da büyücüler artık alınmaz olur oysa kurgu büyücü kurgusudur, vampirler (bu sitedekinin aksine) ana karakter değillerdir. O zaman vampir alımları durdurulur. Bu kurgunun tekdüzeleşmesini önler. Zaten bina seçimleri rp puanlamasına göre değil de sorulara göre yapılıyor ve eşit dağılım da yapılıyor. Kurguda kısıtlama olduğunu ben pek düşünmüyorum yani. Her sitede olduğu gibi burası da belli bir kurgunun sitesi ve gereken rp içi kuralları var, kurguya uyum şart ve üyeler en başından bunu bilerek geliyorlar. Yoksa şu anda HP kurgulu sitede değil de kurgusu serbest başka bir sitede olurduk sonuçta.
Archill Thomas Caliente
░Emekli Hogwarts Müdürü ░
Archill Thomas Caliente

Mücadele Tarafı : Aydınlık~
Sihirsel Soy : Safkan~

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue50/60~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (50/60)

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimePerş. Tem. 14, 2011 4:38 pm

Araya girip küçük bir duyuruda bulunmak isterim. Bundan sonra forum oyunlarındaki başlıklar yenilendiğinde düşünseline atılmak yerine tamamen silinecek. Eğlence için yazdığımız birkaç kelimenin üyeliklerimizin geçmişinde kalabalık yapmasına gerek yok. Ayrıca düşünseli başlığıda biraz rahatlayacaktır. Ihm, sanırım bu kadar. Başlığın asıl konusu hakkında görüşleri almaya devam edebiliriz. Smile
https://phoenix-ro.yetkin-forum.com
Anja Romochka
Slytherin V. Sınıf & Sınıf Başkanı
Slytherin V. Sınıf & Sınıf Başkanı
Anja Romochka

Mücadele Tarafı : Karanlık.
Sihirsel Soy : safkan.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimePerş. Tem. 14, 2011 5:11 pm

Ben de bir şeyler söylemek istiyorum. Öncelikle şu bina seçimleri konusunda, Ahmet Abi orada bahsettiğin ben miyim bilmiyorum ancak seninle öyle bir şey konuşmuşluğumuz oldu. Bunun nedeni üzerine birkaç görüşüm var. Öncelikle Gryffindor ve Ravenclaw son zamanlarda sürekli birincilik üzerine diğer iki binaya fark atmış durumda, bana kalırsa nedeni de şu bu iki binanın da başında Ahmet Abi ve Neslihan olmak üzere birer admin var ve çoğu şeyi onlar organize ediyorlar, gereğiyle admin olduklarından birçok kişi de bu kurgu tutar diyerek rp yapmaya başlıyor. Ancak ne Hufflepuff'ı yöneten bir admin var ne de Slytherin'i. Şahsen ben Desdemona karakterim ile Hufflepuff için bir şölen kurgusu bulmuştum ve bunun için bir başlık bile açtım ki, tartışmamız için açtığım başlığa tam bilmiyorum ne kadar yaklaşık beş kişi katıldı rp başlığına ise iki kişi. Şimdi demek istediğim şu ki, binaların başına gerçekten görevlerini yapabilecek kişiler getirilsin. Bina başkanları ne güne duruyor anlamıyorum. Slytherin bina başkanları ortak salon konuşmasını bile açmamış, düşünün artık. Evet, kimsenin başına bir çoban gerekmiyor ancak gördüğünüz gibi de benden yola çıkarak söylüyorum tek kişi de bu işlerle baş edemiyor. Yeniden başkan seçimleri açılmış ve bu sefer de umuyorum ki güzel kurgular üretebilecek kişiler başkan seçilir artık. Yoksa Ravenclaw ve Gryffindor başındaki adminlerle daha da fark atacak gibi görünüyor.

Ayrıca, bu rp puanlaması sistemi rütbelerin belirlenmesinde iyi bir yol olsa da kişilerin birbirlerini puanlarına göre aşağılamasından kesinlikle rahatsızım, bu konuda acilen bir şeylerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Şöyle çökmeyecek sağlam bir sistem getirilmeli. Elbette ki diyeceksiniz, madem konuşuyorsun bir fikir de sen söyle ancak tek kişinin söyleyebileceği bir laf ile de sistem oluşmaz. Ben diyorum ki yalnızca rol oyunu konseyi içerisinde değil de tüm siteye açık bir başlık açılsın. Bunun dışında yalnızca puanlama dışında sisteme dayalı olarak ve her üyenin ortaya attığı fikirden birer parça alınarak yepyeni bir şey çıksın ortaya hem daha orjinal olur hem de birçok kişinin görüşünü taşıdığından anlaşmazlıklar ortadan kalkabilir.

Bir de yine binalara döneceğim ancak, seçmen şapka üyelerin seçimine bırakılsa herkes Ravenclaw olur gibi bir şey söylemişsin Ahmet Abi, peki tamam öyle olabileceğini biliyorum ancak puanı yüksek olanları Hufflepuff yaparak nereye kadar gidebilirsin ki? Bu sayede üyeleri kısıtlamış oluyor ve onların binalardan daha çok soğumasına neden oluyorsunuz. Biliyorum bunu yapmanızın nedenini de, size hak da veriyorum ama bu tamamen yanlış bir sistem. Eğer diğer binalardaki aktiflik sayısını arttırmak istiyorsanız o zaman tek bir binaya değil tüm binalara eşit derece ilgi göstermelisiniz adminler olarak ve üyelere bu binaları sevdirmelisiniz.

Bir de site içerisindeki rp oranına gelecek olursam eğer, şahsen benim bir vampir karakterim var ve ben şu an onu elimden çıkarmak için uğraşıyorum. Nedeni ise fazla karakterim olması falan değil, onun için kurgu bulamıyorum bu yüzden. Yani site kurgusunu yazdınız, açıkladınız ve bıraktınız. Ama vampirleri toplayacak bir kurgu atmadınız ortaya ya da kurt adamları. Ki bakılacak olunursa site içerisinde vampir ve kurt adam rpleri yok denecek kadar, ki diğer yetişkin karakterler için de geçerli bu. Yani, sadece Gryffindor ve Ravenclaw'a odaklanmak yerine biraz da site geneli kurgulara odaklansanız nasıl olur?

Şu an aklıma yazacaklarımın yalnızca bu kadarı gelmekte, aklıma geldikçe yine yazarım, saygılar.

Archill Thomas Caliente
Archill Thomas Caliente

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:
~ Sorunlar {Tartışalım} Left_bar_bleue50/60~ Sorunlar {Tartışalım} Empty_bar_bleue  (50/60)

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimePerş. Tem. 14, 2011 5:50 pm

Hemen görmüşken Gökçe kardeşimin söyledikleriyle ilgili de birkaç şey söyleyeyim. Cool

Şimdi, öncelikle tekrar bina seçimi. Evet, senin de şikayetin olmuştu ama sadece sen değilsin elbette. En çok gelen şikayet budur herhalde bana. Binaları sevdirmek demişsin. Şahsen uğraşıyorum bu konuda. Seninle de konuşmuştuk bu konuyu. O konuşmayı hatırla, hiç ikna edilecek gibi değildin. Genelde kendini Ravenclaw olarak gören birini ikna etmek çok zor. Ne dersek, ne yaparsak yapalım Ravenclaw olmak istiyor. Hatta Ravenclaw alımları kapalıyken üyeliğini bekleten bile var. Ben şahsen bu konuda ne yapabilirim bilemiyorum, yani sevdirmek için. Öneriniz varsa zevkle dinlerim. Smile

Gryffindor ve Ravenclaw arasındaki rekabete gelince. Ben adminliğin getirdiği avantajları kullanarak Gryffindor'u hareketlendirdiğimi düşünmüyorum açıkçası. Benim yaptığımı her üye yapabilir. İlan panosunda bir kurgu başlığı açarsınız. Toplu PM atıp bütün binadaşlarınızı çağırırsınız. Sonra RP'nizi yazıp kurguyu başlatırsınız. Yani biraz çaba yeterli. Ben şimdiye kadar hiç bir üyede bu çabayı görmediğimi üzülerek belirtmek isterim. Aslında bir deneseniz çok eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Tabi ki adminlerin olduğu binalardaki yükselişi gözardı etmiyorum. Bu yüzden diğer binalarıda daha geçen gün adminler arasında paylaştırdık. Hufflepuff'a Deniz, Slytherin'e Cansu göz kulak olacak bundan sonra. Ama şunu da belirtmek isterim. Aslında böyle olmamalı. Rekabet olması için adminlerin bastırmasına gerek yok. Binalardaki üyeler hafiften bir kıpırdansa rekabet bütün binalar arasında yaşanacaktır zaten.

RP oranı ve vampirlere gelince. Evet, bu da güzel bir konu. Biz vampirlerin bütün üst rütbelerini üyelerimize bırakmıştık. İlk adımı atıp 'Yan Kurgular' bölümünde başlık da açtık. Ancak RP yapılmadığından vampirler pasifleşti. Ben bunun yönetimin eksikliğinden değil, vampir rütbesine sahip üyelerin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Zaten bu yüzden başlık açılıp vampirlerin üst rütbeleri tekrar seçiliyor. Vampirlerin aktiflikleri artsın diye, site kurgusunu gerçekleştirebilelim diye. Ama maalesef o rütbelere de talep az. Bilemiyorum sınırlama olmasın diyoruz hep ama kurgular ilerlemeyince de birilerini uyarıp "RP yapman gerekiyor." demek zorunda kalıyoruz. Ya da " Bak sen konsey üyesisin vampirleri toplamalısın. " diye uyarmamız gerekiyor. Kısaca böyle durum.

İki mesaj ötede söylenen öneriye gelince... Üzerinde görüş birliğine varılırsa bize uyar. Sorun değil yani.
Wilhelmina Pangborn
Ravenclaw V. Sınıf
Ravenclaw V. Sınıf
Wilhelmina Pangborn

Doğum tarihi : 16/01/95
Mücadele Tarafı : Kararsız.

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeCuma Tem. 15, 2011 8:09 am

Puanlama sistemini severim, gerçekten kötü yazan bir insanın en yüksek rütbeye talip olmasını engeller. Puanlama olmadığı zaman -düşünelim- insanlar yaptıkları iki satırlık gerçekten kötü rol oyunlarıyla tutup en yüksek rütbeleri almak istiyorlar, çok yanlış. O yüzden böyle kişiler oldukça puanlama sistemi kaldırılmamalı. Ancak değiştirilebilir. Çünkü insanların tek bir rp ile değerlendirilmesi biraz mantık dışı, yukarıda da bir çok kez belirtildiği gibi puanlanan rp kişinin gerçek yeteneğinin yakınından bile geçmiyor bir çok defa. Bu konuda da yapılacak şey dershane falan değildir bence. Site içi rol oyunlarına bakıp puan yükseltilebilir ya da düşürülebilir.

Karakter açımına da değinmek istiyorum ben. Tanıdığım bir çok insan var sırf ünlü almak için karakter açıp bir daha yüzüne bakmayan. Bu konuda önerim şu, g sitesinde çok hoş bir sistem var. İlk iki karakter sonrasında açılacak her yeni karakter için, sahip olduğunuz her karakterle bitmiş en az iki rp başlığınız bulunmak zorunda. Gayet de hoş, ve ben orada göremiyorum öyle açılıp kullanılmayan karakter, varsa de bir kaç tanedir.

Yine başka bir ğ sitesinde rp puanlanırken önceden hazırlanmış bir cetvele göre puanlanıyor ve puanlayan kişi nereden ne kadar puan kırdığını cetvelle birlikte belirtiyor. Mesela renk ve font kullanımı on puan, göz yoran renk kullanmış iki puan kırdım tarzı.

Rp durgunlaşma sorunu bence geçici bir durum çünkü eski ve canlı rpcilerin hemen hemen hepsi şu anda sınavlarla boğuşuyor. Sınavları olmayıp sitede olanlar da işte karakter açıp ünlü kapmakla meşguller. Evet, aklıma bunlar geldi söyledim. Olursa yine gelirim, ahah.

Edit. Bi' kaç tane mesajı yeni okudum hemen değineyim. Birilerine de katılayım.

Gökçe, "ancak puanı yüksek olanları Hufflepuff yaparak nereye kadar gidebilirsin ki?" demiş. O bir zorunluluk gibi artık. Sebebi de üyelerden kaynaklanıyor, kimse hufflepuff olmak istemiyor ki. Puanla da alakası yok bence binaların, Hufflepuff da HP kitaplarında oldukça bahsi geçen bir bina. Ama herkes o binayı hor gördüğü için kimse Hufflepuff olayım demiyor.
Vampir, Kurtadam konusunda katılıyorum zira başlık açıldı ancak herhangi bir kurgu ya da başka bir şeyle rp yapılmadı.

Ders sistemi konusunda da Emre'ye katılıyorum bir karakter için on beş ders çok fazla. Zaten üyelerin hatırı sayılır miktarı sınavlardan başını kaldıramadığı için online olamazken bir de rp yetiştimeye çalışmak çok büyük baskı. Bence profesörler ders başlığı açmalı, öğrenciler hangi derslere gireceklerine kendileri karar vermeli. Profesörler görevlerini yapmıyor mu? Söz konusu dönem için başlığı adminler açsın ve yeni dönemde yeni profesör bulunsun. Biraz da adminlerin fedakarlık yapmaları gerekiyor. Sitenin tutması için -en basit örnek- ders sistemi gerekiyor ama profesör mü yok? Sen ol profesör, admin olarak yemek seçer gibi rütbe seçmek niye?

Alperen'i gördüm yukarıda bir yerlerde ona da katılmak istiyorum. Rp yerlerinin kısıtlanması bana da saçma geldi açıkçası. Sonra şu ergen konusunda Deniz'e katılıyorum. Öğrenci karakterlerin o yaşlarda orada burada kendilerini heba etmesi biraz da garip gerçekten. Yetişkin karakterler bu sebepler için vardır, alın yetişkin karakter isterseniz uyuşturucu bağımlılığından ölsün, kim ne der? Sonra Deniz'in tecrübeli tecrübesiz kısmına baktım, şöyle söyleyeyim, haklı. Ama yeni başlamış ve tecrübesiz olan bir insan tutup da daha önce bahsettiğim gibi altından kalkamayacağı rütbe almak istiyorsa "Yeterince iyi yazamıyorsun kusura bakma" demekten daha kibar bir yol puanlama sistemi. Puanınız yeterli değil dendiği zaman puanınızı arttırmaya çalışırsınız ne bileyim, bazı insanların şevkini kırar iyi yazamıyorsun demek. Çoğumuz kötü başladık evet, ama ben defalarca dershaneye katıldığımı bilirim. Puanlama sistemi konusunda o cetvel getirilmeli bence başka bir değişikliğe gerek yok. Almak istediğin rütbe için her yere ayrı rp bırakmak saçma, puan alırsın bir kere her yerde kullanırsın. Tekrar tekrar rp bırakmaya lüzum yok.
James Dean Caliente
James Dean Caliente

Bilgiler
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeCuma Tem. 15, 2011 1:10 pm

Kaan kardeşimin söylediklerinde de iki düzeltme yapmak isterim. Yanlış anlaşılma olmasın.

Sınıf atlamak için 15 derse girmeniz gerekmiyor. 15 tane RP yapmanız gerekiyor. Bu da aşağı yukarı haftada bir tane RP'ye denk geliyor. Öyle kasılacak bir konu değli yani. Herkes rahatlıkla sınıf atlayabilir.

İkinci konu yine başlıkların kilitlenmesi konusu. Önceki mesajımda da dediğim gibi şu an böyle birşey yok. Bütün forumlar açık.
Archill Thomas Caliente
Archill Thomas Caliente

Bilgiler
Quidditch Mevkiî:
Rpg Puanı:
Düello Gücü:

MesajKonu: Geri: ~ Sorunlar {Tartışalım}   ~ Sorunlar {Tartışalım} Icon_minitimeC.tesi Tem. 16, 2011 12:11 pm

Sanırım herkes diyeceğini dedi. Başlıkta söylenenler doğrultusunda değişiklikler yapacağız. İlginiz için teşekkürler...

KİLİT.

~ Sorunlar {Tartışalım}
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ~ Düello Sistemi (Tartışalım)
» ~ Sorular - Sorunlar
» >> Acil Halledilmesi Gereken Sorunlar
» Duello Sistemi (Lütfen okuyun aksi taktirde sorunlar yaşayabilirsiniz)